Roderyk Milik's profile

LABORATORIUM NA WSI

LABORATORIA NA WSI // LABORATORY VILLAGE
 
 
Dawne założenie dworskie o utraconym, niewidocznym w wiejskiej tkance układzie i rozległe wielkopolskie pola uprawne o potencjale przestrzenno-przyrodniczym. Te dwa czynniki zostały połączone w zespół budynków o charakterze badawczo-dydaktycznym z zapleczem administracyjno-sypialnianym. Bliska odległość dużego ośrodka naukowego – Poznania i wzrost zapotrzebowania na zdrową żywność stanowią o możliwościach rozwoju sektora rolniczego. Niemożliwe byłoby to bez nowoczesnych technologii oraz technik uprawy. Wymagają one odpowiedniego zaplecza mogącego połączyć proces badania z doświadczaniem, lokalność z globalizacją, czy tradycję z nowoczesnością. Charakter założenia niesie ze sobą synergię tradycyjnych elementów architektury wiejskiej poddanych serii abstrakcyjnych analiz z architekturą transparentności kojarzonej z obiektami szklarniowymi.
 
 
ZAGĘSZCZENIE STRUKTURY + NAPIĘCIA PRZESTRZENNE // DENSITY OF STRUCTURE + SPATIAL TENSION
ANALIZY OTOCZENIA // SET OF SURROUNDING ANALYSIS
 
 
 
ANALIZA STRUKTURY // ANALYSIS OF STRUCTURE
 
 
 
GENEROWANIE UKŁADU KOMÓREK // GENERATIVE CELL SYSTEM 
 
Układ komunikacji wewnątrz ośrodka został poddany procesom generatywnym, w celu sprawdzenia możliwości wykorzystania elementu losowego w projektowaniu. Na teren opracowania została naniesiona ortogonalna siatka punktów, z której w następnym kroku zostało wybranych losowo 29 punktów. Wylosowane punkty stały się podstawą dla komórkowego układu powstałego na podstawie matematycznej definicji diagramu Voronoi. Losowanie zostało powtórzone 30 razy, następnie grupa powstałych w ten sposób układów została podzielona według cech charakterystycznych i poddana analizie. Końcowy układ został wybrany spośród czterech o zestawie cech najbardziej pożądanych tj. akcentowanie na lewą część, równomierne rozłożenie łączników oraz wzrost wielkości komórek w kierunku granic działki.  
 
 
IDEA // THE IDEA
 
Działania architektoniczne obejmują renowację budynków istniejących oraz zaprojektowanie zespołu laboratoriów i sypialni. Wyraz plastyczny obiektu dworskiego wraz z sąsiadującymi budynkami mieszkalno-gospodarczym oraz gołębnika poddany został modernizacji poprzez użycie takich materiałów jak biała cegła oraz tynki w odcieniach szarości. Dodana do nich zabudowa stanowi reintepretację ich tektoniki o horyzontalnych proporcjach i dachach skośnych. Idea otwarcia i zespolenia z otoczeniem wykorzystuje atrybuty szkła w postaci elewacji frontowych o pionowych podziałach.  
RZUTY // PLANS
LABORATORIUM NA WSI
Published:

LABORATORIUM NA WSI

Laboratory village, student project.

Published: