user's avatar
Yōkai — samosie / mokuhanga printmaking
Yōkai – demony japońskie
Yōkai to w japońskiej kulturze grupa mitycznych stworzeń, wywodząca się z tradycji ludowej. Niektóre bywały niebezpieczne i groźne, inne psotliwe lub przyjazne. Często były przedstawiane na tradycyjnych drzeworytach japońskich.

Yōkai – samosie
cykl tradycyjnych grafik japońskich
Cykl grafik wykonanych tradycyjną techniką mokuhanga (drzeworyt japoński). W cyklu tym przedstawiam spersonifikowane wstydliwe ludzkie skłonności, takie jak podjadanie na diecie, samozaspokajanie, czy podszczypywanie innych. Motywem przewodnim jest dłoń ludzka, pseudo-samodzielna, nie związana z nami, która to folguje sobie przedstawianym skłonnościom.

Opracowywanie matrycy
Do wykonania matrycy drzeworytniczej zastosowałem sklejkę brzozową oraz lipowo-balsową. Większość przedstawień wycinałem tradycyjnie – ręcznie, natomiast w jednym przypadku pokusiłem się o eksperyment z wykorzystaniem cięcia laserowego (technika sprawdza się całkiem nieźle mimo pewnych wad).


Druk
Tradycyjne grafiki japońskie drukowane są farbą wodną. W przeciwieństwie do druku „europejskiego” nie stosuje się tu wałka drukarskiego do nanoszenia farby, ani prasy graficznej. Farbę nakłada się pędzlem (bądź szczotką), a druk wykonuje się ręcznie za pomocą barenu (docisk drukarski).Yōkai – samosie
Ukończone grafiki
Tytuły grafik Kaloriusz, Masturbiszon, Obłapianek. Są to personifikacje naszych wstydliwych skłonności – więc jak podczas diety ockniecie się z batonikiem w ręku, to wiedzcie, że to działalność Kaloriusza, a nie wasza słaba wola.


— Obłapianek —
— Kaloriusz —
— Masturbiszon —


Karazuri
W ramach jednej ze swoich wystaw, wykonałem zestaw prezentowy składający się z budżetowego nakładu odbitek graficznych, tylko z jednej konturowej matrycy. W skład tego darmowego zestawu, wchodziło opakowanie wykonane techniką karazuri (ślepego tłoczenia).

​​​​​​​

Thanks
za Twój poświęcony czas
www.instagram.com/machawisznu
www.dribbble.com/machamachowski
Yōkai — samosie / mokuhanga printmaking
113
486
16
Published:

Yōkai — samosie / mokuhanga printmaking

Woodblock print cycle of Jacek Machowski / Macha Yōkai is a group of mythical creatures in Japanese culture derived from folk tradition. Some we Read More
113
486
16
Published:

Creative Fields