EN:.

This project was created for the purpurowe of the Koło Competition 2019. The aim of the project was to design a landscape plan and a public toilet in Olsztyn, Poland.

PL:.

Poniższy projekt został wykonany na cele konkursu Koło 2019. Projekt jest zlokalizowany w Olsztynie, na działce przy ulicy Leśnej.

Koncepcja zagospodarowanie terenu skupiała się na wyznaczenia centralnego punktu na działce, który będzie miejscem zbiegania się wszystkich alei. Punk ten podkreśla centralnie położona fontanna przy której zlokalizowany jest budynek toalety publicznej. Przy wylotach głównych alei znajdują się oświetlone oraz monitorowane stojaki na rowery. Osie widokowe zaprojektowanych alei rozciągają się od ulicy Leśnej aż po kresy jeziora Długiego, co zapewnia piękne widoki podczas użytkowania alei.  

Zaprojektowane zostały dwa typy alei, aleje główne o szerokości 3 metrów oraz aleje poboczne o szerokości 1,5 metra. Aleje poboczne zostały zaprojektowane z myślą o ludziach uprawiających jogging, nordic walking oraz rodzinami z dziećmi, aby zapewnić im dodatkowe trasy z dala od rowerzystów, którzy poruszają się szybciej niż inni użytkownicy alei. 

Nowy projekt zagospodarowania działki zawiera przestrzeń na boisko sportowe, siłownie na świeżym powietrzu, rozległy plac zabaw z udogodnieniami dla dzieci w każdym wieku oraz otwarte elastyczne przestrzenie zielone, które mogą być użytkowane wedle potrzeb użytkowników. Plac zabaw został zaprojektowany pomiędzy dwoma alejami przy których usytuowane są ławki oraz przestrzenie zielone z których rodzice mogą obserwować swoje dzieci podczas zabawy.

Budynek toalety został zaprojektowany w prefabrykowanej konstrukcji żelbetowej, która zostanie przewieziona na działkę w częściach, co zapewni szybki montaż oraz zminimalizowanie odpadów powstałych podczas budowy.

Budynek jest szarą bryłą, aby pozostać neutralnym względem otoczenia. Ten kolor został wybrany, ponieważ w znaczeniu kolorów szary określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez manifestowania uczuć na zewnątrz, co symbolizuje niechęć do wyróżniania się.

Projekt zawiera również koncepcje gospodarki wody deszczowej, której użycie pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej nawet do 50%. Woda opadowa jest miękka, zatem nie zostawia białych smug z kamienia. Gospodarka wodą deszczową to połączenie oszczędności z ekologią, a także zapewnienie alternatywnego źródła wody dla tego budynku. W projekcie użyty został dwuspadowy dach pod kątem 34 stopni, w przestrzeni poddasza zlokalizowanie są instalacje filtrujące oraz przechowujące wodę deszczową oraz szarą która będzie wykorzystana do spuszczania wody w toaletach.
Boczne ściany budynku zostały zaprojektowanie jako zadaszone przestrzenie publiczne.

Po jednej stronie znajduje się zadaszony parking dla rowerów, zaś druga boczna ściana została zaprojektowana jako publiczna tablica. Pomalowana czarną farbą kredową, aby umożliwić interakcje ludzi z budynkiem poprzez tworzenie grafik. Frontowa elewacja zawiera podcień z przestrzenią do siedzenia. Okna użyte w projekcie zawierają mleczne szyby co zapewnia dostęp naturalnego świtała do wnętrza budynku, a także prywatność dla jej użytkowników.

Budynek jest symetryczny z głównym wejściem zlokalizowanym na środku. Po wejściu do budynku znajdziemy się w holu, z którego możemy przejść do wydzielonych sekcji damskiej i męskiej oraz do pomieszczenia dla obsługi. W wydzielonych przestrzeniach korytarze prowadzą nas do przebieralni, toalety oraz toalety dla niepełnosprawnych. Projekt zawiera dwie łazienki dla osób niepełnosprawnych po jednej w strefie damskiej i męskiej. Wnętrza łazienek zostały zaprojektowane w kolorystyce czarnej, szarej i białej.
Konkurs Koło 2019
Published:

Konkurs Koło 2019

Published: