FINN systemowy dom jednorodzinny


Projektanci: Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
Realizacja: W trakcie realizacji
Klient: Prywatny
Fotografie: Supergut Studio


Finn to współczesna interpretacja domku fińskiego*. Energooszczędny budynek o powierzchni zabudowy 81 m², zaprojektowany w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego, nie tylko inspiruje się jego formą, ale opiera się na podobnych założeniach. Stanowiąc realną, ekonomicznie dostępną alternatywę dla typowego mieszkania w mieście, wykorzystuje najnowsze technologie i spełnia wszystkie standardy ekologicznego budownictwa mieszkaniowego.

DANE OGÓLNE

Powierzchnia zabudowy: 81,00 m²
Powierzchnia wewnętrzna budynku: 111,50 m2
Powierzchnia użytkowa: ok. 95,00 m² (w zależności od wariantu)
Kubatura brutto: 460 m³
Ilość kondygnacji: 1 + poddasze użytkowe
Wysokość całkowita: 7,93 m
Kąt dachu: 45 stopni

KOMPAKTOWOŚĆ

Relatywnie mała powierzchnia i kompaktowa bryła budynku sprawiają, że jest on racjonalną odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe. Układ wnętrza pomyślany jest tak, aby ograniczać straty powierzchni na komunikację, nadając jej dodatkowe funkcje i wciągając w powierzchnię pomieszczeń. Zabieg polegający na zintegrowaniu elementów ścian działowych, zabudowy meblowej i wyposażenia dodatkowo przyczynia się do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.


ELASTYCZNOŚĆ

Kwadratowy rzut o wymiarach 9x9 m pozwala na ustawienie budynku na dowolnej działce i optymalne usytuowanie go względem stron świata. Zastosowanie jednego trzonu instalacyjno-sanitarnego i uwolnienie wnętrza od elementów konstrukcyjnych pozwala na modyfikowanie układu pomieszczeń zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników.


PROCES BUDOWY

Dom zaprojektowany jest w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego. Wykonanie ścian, stropów i więźby dachowej odbywa się w hali produkcyjnej i trwa kilkanaście dni, ich osadzenie na płycie fundamentowej i zmontowanie to zaledwie kilkadziesiąt godzin. Proces budowy jest “czysty” i przewidywalny, a na jego przeprowadzenie potrzeba około 3 miesięcy.


EKOLOGICZNE MATERIAŁY

Zastosowanie zdrowych, ekologicznych materiałów budowlanych zapewnia stworzenie sprzyjającego mikroklimatu wewnątrz budynku. Ściany i stropy - wykonane z wysokiej jakości drewna świerkowego i wełny mineralnej zamiast styropianu - są w pełni “oddychające” i mają znakomite parametry termiczne.


ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Dzięki kompaktowej bryle i zastosowaniu “ciepłych” materiałów dom z łatwością odpowiada kryteriom domu energooszczędnego oraz spełnia przepisy dotyczące  izolacyjności przegród i rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, wchodzące w życie 31 grudnia 2020 roku.


Rzut parteru
Warianty rzutu parteru
Rzut poddasza
Warianty rzutu poddasza
Elewacje
Przekrój A-A
Funkcje dodatkowe
*Domki fińskie – typ drewnianego domu jednorodzinnego występującego w Polsce, przede wszystkim na Górnym Śląsku i gdzieniegdzie w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie stanowią zabytek architektury powojennej. Sprowadzano je głównie z Finlandii (stąd popularna nazwa) za węgiel i koks, by złagodzić tzw. głód mieszkaniowy na czas przejściowy 20–30 lat; niektóre stoją do dzisiaj. /WIKIPEDIA/
SUPERGUT STUDIO / Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
FINN systemowy dom jednorodzinny
6
18
0
Published:

FINN systemowy dom jednorodzinny

6
18
0
Published:

Creative Fields