Climate changes everything
Climate changes everything

Кліматологиня Світлана Краковська представляє Україну у Міжурядовій групі есперт(ок)ів з питань зміни клімату при ООН. Це група із 850 вчених зі всього світу, які розробляють реальні стратегії реагування та адаптації країн до кліматичних змін.

Дані говорять, що останні сто років людство, споживаючи викопне паливо, дуже зашкодило та продовжує шкодити глобальній екосистемі. Згідно песимістичних сценаріїв частишатімуть урагани, смерчі, наводнення, повіддя, гради, опустелювання, піщані бурі, аномальні похолодання чи спека. Наслідки кліматичних змін порівнюють з війною і, на жаль, у світі вже є кліматичні біженці.
Як уберегтися від страшної небезпеки та виправити свої помилки? 

Вирішення цього питання потребує кооперації та складного комплексу дій. Необхідні політичні трансформації та створення нових економічних систем, що основуватимуться на відновлювальних джерелах енергетики, свідомому використанні ресурсів та принципах гуманізму.


Від імені науки

З дитинства я мріяла подорожувати та бачити цей світ. Мене захоплювали історії мандрівників, які досягали безлюдних далечин. Тому я вирішила вступити на факультет океанології. Невдовзі дізналась, що в мене немає шансів, бо виявилось, що на цей факультет приймали лише хлопців. Відтак я обрала інший напрямок і почала вивчати атмосферу — теж океан, тільки повітряний. 

На старших курсах у мене з’явилась можливість обрати місце для практики і я вирушила якнайдалі — у Арктику. Ми досліджували території біля острова Врангеля та робили карти морського дна. Там вперше за багато десятиріч довго не замерзали протоки. Багаторічні льоди зникали, а ми ще не пов’язували це з кліматичними змінами.

Потім я потрапила в Антарктику. На нашій станції виміри температури велися з 1947 року. Завдяки  цьому ми побачили, що температура в регіоні підвищувалась набагато швидше, ніж в будь-якій іншій точці планети. Інструментальні виміри показували, що за 60 років середньорічна температура піднялась аж на три градуси! Тоді це стало для мене свідченням того, що клімат почав  змінюватись дуже швидко...

Світлана Краковська, весна 2019
Роботу створено в рамках Кліматично-мистецьких лабораторій:
www.facebook.com/climate.art.labs

Photo credits Mathieu Perrier
Climate changes everything
2
16
0
Published:

Climate changes everything

2
16
0
Published:

Tools