Królowa pszczół
Forma plakatu jest efektem refleksji nad tym jakie są oczekiwania odbiorców działań małych instytucji kultury dysponujących skromnym budżetem opierających promocję na mediach społecznościowych. Tymczasem myśląc o promowaniu wystawy zwykle zaczynamy od projektowania tradycyjnego plakatu. Mając go dopasowujemy projekt do wymagań ekranowych. Jest to wymuszone goniącymi terminami oraz czasem produkcji i dystrybucji tradycyjnych nośników. Nie potrzebami odbiorców. 

Postanowiłem odwrócić założenia i długo wcześniej zaprojektować animowaną grafikę ekranową i dopiero na jej podstawie opracować papierowy plakat. Jego forma miała przede wszystkim zaskakiwać i dziwić, hipnotyzować. Dopiero zwiedzając wystawę wychwytujemy jak odnosi się do tematów poruszanych przez 11 artystek w swoich pracach.

Wystawa ma konfesyjny charakter, konfrontuje artystki, ich studenckie wyobrażenia i oczekiwania dotyczące przyszłości z faktyczną sytuacją rynkową, zawodową, rolami społecznymi, w które weszły po ukończeniu nauki. Z badań wynika, że sytuacja kobiet na polskich uczelniach artystycznych jest fatalna. Studentki stanowią 77% ogółu studiujących, natomiast tylko 22% to pracowniczki na poziomie kadry profesorskiej. Podobnie zapewne wygląda sytuacja dotycząca rynku sztuki.
wystawa
Królowa pszczół

artystki 
Olga Dziubak, Małgorzata Goliszewska, Hanna Kaszewska, Karolina Mełnicka, Patrycja Migiel, Jolanta Nowaczyk, Tatiana Pancewicz, Irmina Rusicka, Emilia Turek, Dorota Wójcik, Agata Zbylut

kuratorka
Agata Zbylut

współpraca kuratorska
Agata Cukierska

miejsce
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

czas
30.03. - 2.05.2019

współpraca
Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie

projekt plakatu
Marcin Wysocki
Królowa pszczół
9
300
0
Published:

Królowa pszczół

Animated poster for Centre for Contemporary Art Kronika.
9
300
0
Published:

Tools