Opowieści znad Tybru to pierwsza odsłona serii Polacy w Rzymie i Watykanie – dokumentalnej opowieści o życiu obywateli naszego kraju za granicą.
 
Na cykl składa się 13 odcinków poświęconych 19 bohaterom, których na pewnym etapie życia los przywiódł do Rzymu. To historycy sztuki, artyści, poeci, dziennikarze, duchowni, siostry zakonne. Ludzie, którzy mieszkają tam na stałe bądź regularni bywalcy – postaci o życiorysach niezwykle różnych, które łączy jedna tylko rzecz – miłość do Włoch.
 
Dokument pokaże nam ulice Rzymu ich oczami, poznamy ich historie i doświadczenia, pasje, które pragnęli rozwijać, problemy, które stanęły im na drodze i z którymi musięli się zmierzyć, by osiągnąć sukces i znaleźć się tam, gdzie obecnie są. Ujrzymy ich sylwetki oraz życie codzienne, a wszystko w niezwykle malowniczym klimacie włoskich kamieniczek, restauracji i kawiarni.
 
Przy pracy nad projektem nie mogło zabraknąć i naszych pasjonatów Rzymu – reżyserki Ewy Tatarkiewicz, operatora Janusza Tatarkiewicza oraz montażysty Marka Domagały. Produkcją zajęło się MSS Media Strategy Syndicate. Dokument już niedługo wyemitowany zostanie przez stację TVP 2.
 

Produkcja:  MSS Media Strategy Syndicate
Scenariusz i reżyseria:  Ewa Górska-Tatarkiewicz
Zdjęcia:  Sebastian Jensz-Stawowczyk, Janusz Tatarkiewicz
Montaż i korekcja barwna:  Marek Domagała
Muzyka:  Roberto Ignis
 
Ks. Ludwik Bielerzewski
 
Dokument opiera się na trzech etapach życia ks.Bielerzewskiego: bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo, heroiczna postawa kapłana w obozie jako spowiednika i opiekuna duchowego więźniów oraz działalność duszpasterza w parafii w Poznaniu.
 
Ks. Bielerzewski to niezapomniany proboszcz, dyrektor drukarni i księgarni św. Wojciecha. Umarł w opinii świętości, a jego postawa była imponująca zarówno w obozie, jak i później w niełatwej pracy duszpasterskiej w czasach komunizmu. Film idzie na przekór współczesnemu obrazowi duchowieństwa w mediach. Celem tej produkcji jest podkreślenie, że wbrew nagonce w mediach wśród kapłanów po dziś dzień zdarzają się ludzie święci.
Producent:  Piotr Jackowiak
Scenariusz i reżyseria:  Marek Domagała
Zdjęcia:  Janusz Tatarkiewicz
Montaż:  Marek Domagała
Muzyka:  Marek Domagała, Roberto Ignis
Kierownik produkcji:  Mieczysław Grębowicz
Zapomniane męczeństwo
 
Film opowiada o nieznanych szerokiej publiczności, dramatycznych losach metropolity poznańskiego w latach 1957-77.
Biskup Baraniak został aresztowany z prymasem Wyszyńskim w 1953 r., trafił do najcięższego więzienia stalinowskiego przy Rakowieckiej w Warszawie. Biciem, głodzeniem, tzw. ciemnicą czyli przetrzymywaniem nago w wilgotnej celi bez okna i światła, odmawianiem podstawowej pomocy lekarskiej (np. w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego) funkcjonariusze UB usiłowali wymusić na nim zeznania pozwalające skazać prymasa Wyszyńskiego za zdradę stanu (tak jak stało się to na Węgrzech w przypadku kard. Mindszenty’ego).
Biskup Baraniak nie załamał się i wytrzymał 27 miesięcy takiego traktowania. Podczas pogrzebu hierarchy w 1977 r. prymas Wyszyński zaznaczył, że "biskup Baraniak stał się dla niego osłoną, o którą mógł się oprzeć" w tych trudnych czasach.
Producent  Hajdasz Production
Scenariusz i reżyseria  Jolanta Hajdasz
Zdjęcia  Rafał Jerzak
Montaż  Marek Domagała
Dokumenty
Published:

Dokumenty

coming soon

Published:

Creative Fields