user's avatar
Feature in 'Magazyn Filmowy' movie magazine / © Plakiat
'Magazyn Filmowy' magazine  / February Issue / 2018
Edited by Tomasz Raczek / Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Maks Bereski © Plakiat
Transcript:


"Młodzi a tradycja"
Cezary Kruk


           W grudniu 2017 roku w Warszawie odbyły się kolejne targi Plakatu. ubiegłoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę miłośników tej sztuki, a szczególnie przedstawicieli młodego pokolenia. W czasach komercyjnego, głównie kopiowanego z innych krajów wzornictwa, można zauważyć rosnące zainteresowanie plakatem artystycznym. Jednym z gości targów był reprezentant młodej generacji grafików, Maks Bereski, określany w środowisku mianem kontynuatora polskiej szkoły plakatu.
           Obserwujemy teraz wszechobecny stylvintage, ale czy ta moda na stylistykę retro nie przeminie? Zdaniem Bereskiego: „Zachwyt wklejaniem retuszowanych sylwet z Photoshopa powoli mija. Promocja marki działa lepiej, gdy widzimy na ulicy coś estetycznego. ilość kiczu na słupach stała się tak przytłaczająca, że aż dziw bierze, kto daje takim plakatom zielone światło?”. Okazuje się, że dyktat gotowych, obcych wzorców w nowych mediach nie przeszkadza w powstawaniu projektów autorskich. Tak właśnie dziewięć lat temu narodził się projekt © Plakiat Maksa Bereskiego, który z hobby wyrażającego bunt i sprzeciw przekształcił się w sposób na życie i pracę. Artysta określa sam siebie entuzjastą kinematografii i „chodzącą encyklopedią filmową”. Udało mu się z powodzeniem połączyć pasję designerską z filmową, co znajdowało potwierdzenie w opiniach jego profesorów, od których często słyszał, że jego styl jest „plakatowy”. Jak jednak połączyć bunt z tradycją polskiego plakatu? Okazuje się, że to, co artyści typu Maks Bereski czerpią z tradycji, to przede wszystkim: „trafność przekazu, praca ręczna, dobry warsztat twórcy, intrygujący pomysł (ten zawsze najważniejszy!), indywidualizm spojrzenia oraz ukazanie na pierwszym planie tego, co najważniejsze w sposób minimalistyczny i zawsze symboliczny”. © Plakiat wykorzystuje wiele technik plastycznych, również cyfrowych. Pojawia się zatem kolejne pytanie, kiedy plakat staje się przedmiotem twórczości artystycznej? Określenia „artyzm” i „artystyczny” są zdaniem Bereskiego w dużej mierze nadużywane, a tym samym niebezpieczne. Dlatego plakatem artystycznym określa taki, który: „zachowując plakatową formę, jest skrótem i esencją tego, co prezentuje / promuje, ukazanym we wdzięczny sposób”.

            Niezwykle interesujące jest podejście Bereskiego do tego, jaką rolę w procesie twórczym odgrywają nowoczesne formy publikacji plakatu, zwłaszcza w sieci, która jest dla twórców zarazem dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. Na szczęście artysta znalazł sposób na to, aby widzom nie umknęły detale plastyczne, które skrzętnie wprowadza do projektów powstających oryginalnie w formacie B1. Nawet jeżeli są wyświetlane w formie miniaturek na stronie internetowej lub na ekranach telefonów i tabletów, pod każdym projektem dostępny jest link do obrazów o wyższej rozdzielczości niż ta, którą oferują media społecznościowe.
            Na przykładzie twórczości Maksa Bereskiego można zauważyć, że choć obserwujemy zanik intelektualnego wymiaru kultury, to młodemu pokoleniu artystów udaje się bez problemu połączyć tradycję polskiej szkoły plakatu i możliwości, jakie oferują twórcom nowe media.

***

MAKS BERESKI
Absolwent studiów magisterskich na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku intermediów i Multimediów. entuzjasta kina, nałogowy kinoman, który łączy pasję designerską z miłością do „ruchomego obrazu”. Twórca projektu © Plakiat, działającego na rynku polskim i zagranicznym. Projektant graficzny, ilustrator, odwiedzający festiwale filmowe miłośnik plakatu i plastyki.

https://www.sfp.org.pl/magazyn_filmowy
***
Download here:
***
https://www.sfp.org.pl/magazyn_filmowy,92.MF_02_2018_www.pdfwww.plakiat.com      |      www.facebook.com/plakiatDesign      |       www.instagram.com/plakiat
Feature in 'Magazyn Filmowy' movie magazine / © Plakiat
7
192
0
Published:

Feature in 'Magazyn Filmowy' movie magazine / © Plakiat

© Plakiat | Alternative movie posters design & illustration | www.plakiat.com
7
192
0
Published:
Attribution, Non-commercial, No DerivativesAttribution, Non-commercial, No DerivativesAttribution, Non-commercial, No Derivatives