Wyszykowanie - poligraficzne wspomnienie XX wieku
TREŚĆ

Książka upamiętnia postać Józefa Kawalera (1881–1938) – zasłużonego dla mojego miasta rodzinnego drukarza, mojego prapradziadka. Wyszykowanie to było jego ulubione słowo oznaczające proces powstawania wydawnictw.
Autorskie wydawnictwo zawiera w sobie reportaż o losach rodzinnej drukarni w połączeniu z namiastką inspiracji i wiedzy o drukarstwie w zeszłym stuleciu. Dzięki temu książka jest swoistą podróżą w czasie i ukazuje analogowy świat drukarstwa, odmienny od obecnego.
PROJEKT

Książka jest inspirowana wydawnictwami prapradziadka z okresu 1906 – 1938r. Introligatorskie wykończenie opiera się na materiałach dostępnych w tamtych czasach: tektura, płótno, pojawia się tez imitacja wyklejki. Oprawa klejona jest uwarunkowana zabiegami użytymi w książce: pojawiają się strony foliowe ilustrujące zagadnienia poligrafii w XX wieku, takie jak praca zecera czy uzyskiwanie kolorowej odbitki.

Do składu tytułów użyłam kroju Futura (która była niegdyś pierwowzorem dla polskiej Paneuropy), cytatów – Libre Baskerville Italic, zaś treści – Minion Pro. Materiał ilustracyjny pochodzi w większości z archiwum domowego oraz Szamotulskiej Drukarni im. Józefa Kawalera, pojedyncze zdjęcia wydawnictw pochodzą z zasobów szamotulskiego Muzeum Zamek Górków. W książce często posługuję się rastrem –  charakterystyczną dla dziedziny drukarstwa fakturą, która mimo upływu czasu i zmiany technologii przetrwała do dziś.
AUTENTYCZNY POLIGRAFICZNY REPORTAŻ

Pierwszy dział książki zawiera historię Szamotulskiej Drukarni im. Józefa Kawalera. Została w niej ukazana sylwetka prapradziadka Józefa Kawalera oraz dzieje jego zakładu, który założył w 1906 roku w Niemczech. Layout treści tego rozdziału opiera się na osi czasu. Rozdział jest uzupełniony o materiał graficzny w postaci przedłużek dotyczący książek wydanych przez prapradziadka oraz zdjęcia z różnych okresów drukarni.
ANALOGOWY ŚWIAT DRUKU XX WIEKU

W drugim dziale książki zamieściłam podstawową wiedzę nt. technologii druku w ubiegłym stuleciu. Przywołuję zapomniany świat: czcionek, składu ręcznego i maszynowego, przyglądam się niektórym aspektom przygotowania do druku. Myślę, że bardzo wielu z nas, a w szczególności młodzi projektanci, nie mają wyobrażenia, jak wyglądał proces tworzenia wszelkich form wydawniczych, zanim pojawiły się komputery, kiedy nie było takich narzędzi i urządzeń, jakimi posługują się współcześni wydawcy. Analizuję, z jakimi zagadnieniami technicznymi wiązała się produkcja książki.

Treść tego rozdziału pozwoliła mi wykorzystać różne możliwości materiałowe – pojawia się druk typograficzny powstały w rodzinnej drukarni przy użyciu czcionek drukarskich, bawię się podłożem – dwukrotnie jest to przezroczysta folia. Pozwoliła mi ona ukazać charakter pracy zecera, który musiał posiadać umiejętność płynnego czytania w lustrzanym odbiciu oraz sposób uzyskiwania kolorowych odbitek przez nakładanie różnobarwnych rastrów pod różnym kątem.
INSPIRACJE SPRZED STU LAT

Trzeci rozdział to przegląd materiałów pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Znajdują się tutaj m.in. rozkładówki z świetnie zachowanych czasopism drukarskich, które czytał prapradziadek, przegląd ogłoszeń reklamowych z różnych okresów działania Szamotulskiej Drukarni im. Józefa Kawalera czy przykłady czcionek stosowanych w polskich drukarniach pochodzące z wzornika Polskiej Odlewni Czcionek.

Wyszykowanie - poligraficzne wspomnienie XX wieku
21
224
1
Published:

Wyszykowanie - poligraficzne wspomnienie XX wieku

21
224
1
Published:

Tools