BARDZIEJ, to przestrzeń zapraszająca nas do świata duszy i człowieka.  Jest to podróż w jego głąb, pozwalająca odbiorcy na dowolną interpretację tego pojęcia, jak również myśli z nim związanych. 
Jest to obiekt - książka artystyczna będąca zobrazowaniem niezwykłej sfery człowieka za pomocą papieru, odlewu z żywicy i pigmentu. Poprzez okładkę spotykamy się namacalnie z pojęciem powierzchowności oraz z dziesiątkami odcieni szarości, w jej wnętrzu, przez które musimy się przedrzeć, zanim dotrzemy do tego, co w człowieku najważniejsze – duszy. Wycięcia w książce - wraz z tym jak dążymy od ciemnej szarości do bieli - symbolizują drogę, którą przebywamy poznając i odkrywając drugą osobę. Pozwala nam ona wierzyć, że to co jest w środku człowieka - jest najważniejsze i najpiękniejsze. Definiuje to, kim jest. 
„Duszę”, czyli  ostatni element  obiektu artystycznego, można wyjąć i wziąć w dłonie. Jest ona elementem symbolicznym, samym w sobie pięknym wizualnie, składającym się z wielu jasnych, jaskrawych odcieni żółci, pomarańczy i zieleni. Wyjęcie jej z  książki, jest jakby wyjęciem duszy z ciała -  ciało bez duszy traci sens, pozostaje puste, niepełne, bez znaczenia. Jest jedynie jej opakowaniem, które tak naprawdę niewiele znaczy. 
Chciałabym, aby każdy choć trochę zachwycił się tym, czego doświadcza obserwując i przeżywając BARDZIEJ, a następnie przeniósł te odczucia na samego siebie lub drugiego człowieka, ponieważ ulegając „szarości” często zapominamy o tym, jacy jesteśmy niezwykli.
Uzupełnieniem książki jest instalacja stworzona ze światła i wody, będąca abstrakcyjnym i efemerycznym przeniesieniem książki do sfery rzeczywistej i doświadczalnej. Składają się na nią nieuchwytne wielobarwne, tęczowe odbicia światła rzucane na ściany, sufit i podłogę wnętrza. Cienie i refleksy stwarzają odbiorcy przestrzeń do „zanurzenia się” w głąb siebie i drugiego człowieka, ale także pozwalają doświadczyć duszy jako czegoś nienamacalnego, pięknego i wyjątkowego. Zjawisko to pozostawia miejsce dla osobistego zrozumienia i interpretacji.
BARDZIEJ
20
343
0
Published:

BARDZIEJ

20
343
0
Published:

Tools

Creative Fields