Nietrzask - Piątek wieczór ALBUM COVER
1. OKŁADKA
Inspiracją okładki była postać Astro Boya autorstwa Osamu Tezuki.
Radosna, dziecięca fizjonomia bohatera oraz różowe tło miały kontrastować z melancholijnym i smutnym nastrojem samej płyty.

Brak jakichkolwiek napisów miał wzmagać konsternację i ukrywać przed odbiorcą wszystko, co pomogłoby mu zakwalifikować album w konkretnej stylistyce.
Od lewej. 1. Młodzieniec 2. The Art of Osamu Tezuka: God of Manga by Helen Mc Carthy 3. Pierwszy szkic bohatera
2. DETALE
Jedyną informacją na froncie jest "naklejka" ostrzegająca przed wadą wymowy wokalisty.
Wyglądem nawiązuję ona oczywiście do komunikatu Parental Advisory umieszczanego od 1985 roku na amerykańskich wydawnictwach muzycznych zawierających wulgarne bądź niecenzuralne treści.
Oznaczenie to wielokrotnie krytykowano jako kontr- efektywne, gdyż oznaczone nim albumu sprzedawały się lepiej a dzięki naklejce młodzież szukająca "zakazanych" treści bez problemu odnajdywała je na sklepowej półce.
3. IDENTYFIKACJA
Oprawę graficzną uzupełniał logotyp parodiujący znak firmowy sieci sklepów Biedronka.
Marka ta stanowi dla zespołu Nietrzask wyznacznik "stylu życia" i co za tym idzie, pewnej stylistyki, definiującej gusta i tożsamość mało i średnio-zamożnych Polaków (w przeciwieństwie do wyżej "pozycjonowanego" Lidla).

Biedronce poświęcona jest na płycie jedna z piosenek, a na potrzeby promocji albumu wykonałem również oficjalny portret zespołu, oczywiście przed jednym ze sklepów tej sieci.

Nie zdziwię się jeśli kiedyś ta zabawa skończy się dla nas pozwem sądowy 
4. BOOKLET
Do płyty dołączona jest 12-stronicowa książeczka. Każdej piosence poświęcone jest krótkie opowiadanie. Teksty wzbogacone zostały zdjęciami Torunia autorstwa Małgorzaty Replińskiej.
5. KLIPY
Album promował teledysk do utworu Toruń. Klip zmontowałem na bazie dokumentalnych ujęć, które w pocie czoła kręciliśmy razem z Mikołajem Niezgodą, podczas niezliczonych badań terenowych*. Zamierzeniem reżyserskim było ukazanie miasta, naszych przyjaciół oraz odwiedzanych przez nas miejsc, przy jak najmniejszej ingerencji scenariusza czy odgórnie narzuconej narracji. Teledysk miał przede wszystkim pokazywać wieczorne życie średniej wielkości miasta w całym jego pięknym, średnio-miejskim majestacie. Jedynym zaplanowanym i wyreżyserowanym ujęciem jest końcowa scena rozbijania gitary, która pochłonęła 90% zaplanowanego budżetu.
W podobnym duchu powstał drugi, mniej udany klip do piosenki Cicha noc. Tu również użyłem para-dokumentalnej narracji chcąc odtworzyć estetykę policyjnych nagrań z miejsca zbrodni.
W teledysku w zasadzie nie występują ludzie. Panuje za to nastrój grozy, śmierci i osamotnienia, dzięki wykorzystaniu niecodziennych lokacji**
_
* Picie na mieście
** Zszedłem do piwnicy.
6. DODATKI
Chłopiec z okładki, naklejka oraz "logotyp" Biedronki, stanowiły główne symbole promocyjne i na nich opierała się komunikacja wizualna wszystkich wydarzeń towarzyszących premierze albumu.
Płyte można zamówić pisząc na nietrzask@gmail.com lub posłuchać i pobrać w wersji cyfrowej pod adresem www.nietrzask.bandcamp.com
Nietrzask - Piątek wieczór ALBUM COVER
7
114
2
Published:

Nietrzask - Piątek wieczór ALBUM COVER

7
114
2
Published: