user's avatar
TOPOLANSKY WINERY | Wine, Women and Song
The winery of Vilem Topolansky Jr. is one of the original wineries in the Pavlov area. It is a small family business, successfully preserving the traditions of grapevine growing and wine-making. Their vineyard is located by the south-eastern calcareous area, which lends the wine an unmistakeable mineral character.

Vinařství Vilém Topolanský ml. je jedno z původních vinařství v obci Pavlov. Jde o malé rodinné vinařství, které úspěšně udržuje tradici pěstování vinné révy a výroby vína. Jejich vinice se nacházejí na jihovýchodních vápenitých expozicích, které dodávají vínům nezaměnitelný minerální charakter.

There is a story behind the redesign of corporate identity for the Vilem Topolansky winery. Because of his welcoming atmosphere and friendly staff, it had always been a pleasure for us to visit Mr Topolansky’s wine cellars. In return for his hospitality, we intended to create a surprise and began working on a logo redesign for his business. Later, when we presented our ideas to the Topolansky family, they welcomed them with excitement and in that way we started yet another collaboration.

Redesign firemní identity Vinařství Vilém Topolanský ml. má svůj příběh. Sklípek pana Topolanského v Pavlově jsme vždycky rádi navštěvovali pro jeho příjemné prostředí a vlídnost obsluhy. Chtěli jsme ho na oplátku něčím překvapit a začali pracovat na logu vinařství. Když jsme později prezentovali panu Vilémovi a jeho rodině náš výsledek, byl velmi pochvalně přijat! A navíc jsme získali klienta i pro další spolupráci.


TOPOLANSKY WINERY | Wine, Women and Song
38
332
1
Published:

TOPOLANSKY WINERY | Wine, Women and Song

38
332
1
Published: