Beke Kitti's profile

Enyészet / Decay (2017) Diploma/degree project

I. TÉMAVÁLASZTÁS
Egészen rég óta vonzanak az elhagyatott helyek, a kopottas, omladozó falak, az idő nyomának hangulata. Érezhető, hogy mindig van egy rejtelmes vonzalom, valami különleges az elhagyatott helyekben. Rémületet keltenek, mégis végtelen nyugalom árad belőlük. Számos ilyen helyre volt már lehetőségem ellátogatni. Az elhagyatott helyek iránti vonzalom már régóta késztetett arra, hogy a fotó dokumentációkon túl, jobban belemélyedjek a témába, grafikai ábrázolás szempontjából.
Az enyészet által kialakult textúrák, legyen az rozsdásodás, a falakról lepergő festéklemezek, a leégett fa felületi mintázata nagyon látványosak, számomra szemet gyönyörködtetőek. Ezen formák sokszínűsége, sajátos nézőpont szerinti grafikai reprodukciók készítésére ösztönzött, így diplomamunkám témájának az enyészetet választottam.


Az idő múlása és a vandalizmus eredményeként létrejött, roncsolt, törött felületek és formák, grafikai ábrázolása volt a koncepcióm, textúrák megjelenítése és kivitelezése többnyire sokszorosító grafikai eljárásokkal. Alkotásimmal azt szeretném üzenni, hogy az enyészet lehet esztétikus, mindössze attól függ, hogy milyen kivitelezéssel és kontextusban van bemutatva. Textilminta tervezőként elhatározásom az volt, hogy az ipari, tömeggyártással létrehozható mintákkal ellentétben, megismételhetetlen, egyedi mintázatokat hozzak létre a papír felületén.

Kezdetben az idő múlása által kialakuló, különféle felületeket tanulmányoztam, majd kísérletsorozatokat végeztem. A kidolgozott mintákat, először sík felületeken jelenítettem meg, majd ezeket a sík felületeket tértestekbe, azaz viselhető papírruhákba formáltam. Diplomamunkám reprezentálásában, igen fontos szerepet játszott az elkészült papírruha kollekció modelleken való befotózása, azon az elhagyatott helyszínen, ahonnan inspirálódtam, hiszen maga a háttér, a környezet, gyökeresen kötődik a munkám témájához. Egyfajta összefonódást szándékoztam szemléltetni, a papírruhák felületén megjelenő mintázatok, és a környezetben kialakult felületek között. A kapcsolatok, melyek érzékelhetők a fotókon, egy komplett egészet alkotnak.

II. INSPIRÁCIÓ
A munkafolyamat első fázisa az inspiráció gyűjtéssel kezdődött, mely egyúttal a papírruha fotózás helyszínének kiválasztásával volt egybekötve. Felkutattam azokat az elhagyatott helyszíneket, amelyek lakóhelyemen, illetve annak körzetében találhatóak. A kutatómunka során, több különböző helyszínt bejártam, elhagyott romos illetve leégett helyeket keresve.  Ezen helyszíneken részint közeli fotókat készítettem a megégett, omladozó, rozsdás felületekről, részint pedig nagy látószögű felvételeket.
Miután elkészültek a felületi fotók, kirajzolódott bennem, hogy melyik az a három téma, amely grafikai reprodukció szempontjából feldolgozásra kerül.
Végül a fotózás helyszínének egy elhagyatott ipari létesítményt választottam, mely igazán magával ragadó aurával bír, valamit egy helyen megtalálható mindegyik téma, amelyet diplomamunkám során feldolgoztam. Ezen a területen egyszerre van jelen az idő pusztító munkájának nyoma, valamint a vandalizmus okozta roncsolódások. A falak körös körül omladoznak, szinte mindegyik üvegfelület többé kevésbé be van törve. A megmaradt fémtárgyak rozsdásak, és bizonyos helyeken az égés nyomai is felfedezhetőek.
 

rozsda / rust
törött üveg / broken glass
égés / burn
III. ANYAGKÍSÉRLETEK, MUNKAFÁZISOK
1. Rozsda / Rust

Az egyik jelenség, amely igen gyakran tapasztalható a magára hagyott helyeken, a rozsdásodás. Számomra igen különleges kihívás volt, hogy magát a rozsdát, rozsdás felületeket miként reprodukáljam a papír felületére.
A rozsdanyomatok elkészítéséhez az első szükséges eszköz értelem szerűen néhány különleges alakú rozsdás vasdarab. Felkerestem egy fémhulladék gyűjtő telepet, ahol a telepet átvizsgálva, egyenként kerestem meg a munkához szükséges formákat.

Az oxidáció felgyorsítása érdekében vasgálicot használtam. Vasgálic vizes oldatába mártottam a vasdarabokat, majd ezeket papírlapra helyezve készítettem pár próbanyomatot kísérleti munkaként.
A rozsdanyomatok készítését követően kezdtem bele a papírruha tervezésbe. Kezdetben vázlatokat készítettem, melyekkel a rozsdás vasszerkezetek tömörségét, szilárdságát igyekeztem érzékeltetni. Miután kialakult a végleges terv, nekiláttam a modellezésnek.
2. Égés / Burn
A leégett faszerkezetek textúrájából indultam ki, melyek a kutató munka során készült fotókból merítve került grafikai átdolgozásra. A papírruhám egyik fő mintázatát képezte a leégett fa felületek mintázata, melyet tanulmányozva arra a döntésre jutottam, hogy a linómetszés a legmegfelelőbb sokszorosító grafikai eljárás, hiszen ezzel az eljárással lehet a legjobban visszaadni a leégett fa felületének textúráját. Miután elkészültek a vázlatok, kiválasztottam a megfelelő linódarabokat és késeket, ugyanis különböző vastagságú késeket használtam, a keskenyebb és szélesebb felületek kivájásához.

A papírruhám másik fő mintázatát adta, maga a papír véletlenszerű égetése. A lobogó tűzbe nyújtott papír a véletlen, az irányíthatatlan mintázatok sokaságát jeleníti meg az égetett papír ruhán. A legérdekesebb motívumot a hengerbe felcsavart több méteres papír mintázata adta. A feltekert papírt a henger belsejéből a papír sarkát spirálisan kihúzva tettem a tűz fölé. Első kísérletként meglepően jól sikerült az eredmény, azonban nagy figyelmet és kitartást igényelt. A spirális papírtekercset folytonosan forgatni kellett, hogy a tűz ne kapjon bele, nagyjából egységesen perzselje meg a papír felületét.
3. Törött üveg / Broken glass
A törött üveg felületek jellemzően nem az idő múlása miatt alakulnak ki, inkább a vandalizmus nyomán jönnek létre ezek az igen látványos és változatos mégis önismétlő alakzatok. A helyszínen készült fotók alapján terveztem meg és készítettem el a vázlatokat. Ezen téma mintázatának ábrázolásához is a legalkalmasabb eljárás a már említett linómetszet, amely a papírruha egyes elemein fedezhető fel. Emellett bizonyos elemeknél dombornyomás technikát alkalmaztam.

A papírruha elemeit geometrikus, hegyes szögben végződő formákból állítottam össze. A szoknya rész elején és hátulján található nagyobb felületet pauszpapírral fedtem be, melyekre olyan éleket hajtottam, hogy a törött üvegablakok textúrájára emlékeztessen. A pauszpapírnak az áttetsző tulajdonságát kiválóan tudtam hasznosítani a fotózáson. A geometrikus elemek felszínét több fajta nyomott mintázatú papírral fedtem be. Annak érdekében, hogy erőteljesebben jelenjen meg a pusztító hatás, a ragasztótól félig megszáradt papírt letéptem, ameddig a ragasztás engedte, így alkottam roncsoló felületet.
IV. Fotózás
A fotózás különösen fontos szerepet játszott a projectem életében, hiszen a darabok befotózásához alkalmazott háttér gyökeresen kötődik a munkám témájához. Szem előtt tartottam azt is, hogy a képek hangulatukkal is visszaadják a már korábban említett témákat. A három téma a környezeten túl a modellek arcán is megjelenik, hiszen a sminkek is úgy lettek megalkotva, hogy harmonizáljanak a témákkal.  Figyelembe vettem az adott modellek karakterét, hogy a későbbiekben minél inkább a hozzá illő ruhát tudja viselni.

A fotózás előkészületi lépése a sminkelés volt.
PAPÍRRUHA KOLLEKCIÓ / PAPER DRESS COLLECTION
Rozsda / Rust
Égés / Burn
Törött üveg / Broken glass
Enyészet / Decay (2017) Diploma/degree project
Published:

Enyészet / Decay (2017) Diploma/degree project

Published:

Creative Fields