FSO t-shirts
Polish vintage cars
Pierwszy polski samochód produkowany seryjniepo zakończeniu wojny. Produkcję rozpoczęto w listopadzie 1951r. Powstał nalicencji radzieckiego GAZ-a M-20, znanego jako Pobieda. Początkowo Warszawaoznaczona jako M-20 była montowana z części dostarczonych przez ZSSR.
W 1964r. rozpoczęto produkcję Warszawy znadwoziem typu sedan. Modele zostały oznaczone jako 203 – z silnikiemgórnozaworowym i 204 z silnikiem dolnozaworowym. W wyniku protestu Peugeotazmieniono oznaczenia na 223 i 224. Zaprojektowano odmiany: Pickup – produkowanyseryjnie od 1959r., Furgon (1960), Kombi (1965). Powstały także wersjespecjalne: TAXI, radiowóz, karetka.
Produkcję zakończono w marcu 1973r.
HistoriaPoloneza rozpoczyna się we wrześniu 1974 r., kiedy to partyjni notablepodpisali umowę z fabryką FIATA powierzającą Włochom skonstruowanie samochodu.W 1976 premier Jaroszewicz zaakceptował prototyp, a pierwszy samochód zszedł ztaśmy produkcyjnej fabryki FSO w 1978. Nazwę wyłoniono podczas plebiscytu„Życia Warszawy”.
Polonezbył zbudowany na płycie podłogowej Fiata 125 p, musiał też spełniać normyemisji spalin i przejść testy zderzeniowe, ponieważ władze komunistycznezamarzyły sobie, że ten samochód będzie też sprzedawany za żelazną kurtyną.Oczywiście brak nowych technologii w PRL sprawił, że Polonez od Fiata różniłsię walorami jezdnymi w zasadzie niewiele, jednak dobre wyposażenie wnętrzadziałało na klientów (pojawiła się np. deska rozdzielcza z prawdziwegozdarzenia z obrotomierzem, podgrzewana szyba z tyłu z wycieraczką).
Zwiększonoprzede wszystkim sztywność zawieszenia, co poprawiło bezpieczeństwo, ale zamiarmontowania w nich nowoczesnych silników na licencji włoskiej nigdy nie zostałzrealizowany, a „poldki” zostały z przestarzałymi motorami od dużego fiata.Modernizacja silnika miała miejsce w 1980 r. Podniesiono moc i dołożonopięciostopniową skrzynie biegów. Rok wcześniej pojawiły się też z silnikami omocy przekraczającej sto koni, jednak skierowane były do milicji i rządu.
Polonezto w pierwszej fazie produkcyjnej tylko auto o bryle hatchback, jednak z czasemzaczął być produkowany w przeróżnych wariantach. Były Polonezy typu coupe,kombi, sedan, cztero- i dwudrzwiowy pickup, van, były też wersje rajdowe.
Pierwszaseria Polonezów była produkowana do 1986 r. Przez polaków nazwane zostałyborewiczami od nazwiska serialowego oficera MO, który właśnie w filmie jeździłpolonezem. W czasach największego kryzysu gospodarczego lat osiemdziesiątychprodukowano też polonezy praktycznie „gołe”, była to wersja „Popular”, któraoferowała tylko to, co do jazdy najbardziej niezbędne.
Kolejnepolonezy były produkowane do 1991 r. i otrzymały do nazwy symbol MR. Zostałyulepszone silniki i dodano kilka dodatków. Pojawiła się na bokach z tyłutrójkątna szybka ułatwiająca widoczność, dzięki której ta seria otrzymała nazwęakwarium. Powiększono bagażnik, ulepszono lampy, poprawiono materiały natapicerkę.
Nowa erapolonezów nastała w raz z upadkiem komunizmu, choć prace nad nową wersją autatrwały już od lat. Nowy polonez otrzymał nazwę Caro Plus. Auto miało nową deskęrozdzielczą, wspomaganie w standardzie. W 1997 r. FSO zostało przejęte przezkoncern Daewoo. Produkcja zatrzymano w 2002 r., a egzemplarze z tej ostatniejserii mają opinię najgorszych, nazywane są przez niektórych samochodami ekologicznymi,bo po przejechaniu kilkuset kilometrów same się rozkładają.
W latachosiemdziesiątych polonezowi jednak udało się zrobić karierę zagraniczną,ponieważ dzięki niskiej cenie i bogatemu wyposażeniu jak i dobrymi strefamizgniotu chętnie po niego sięgali nawet kierowcy Europy zachodniej.
FIAT 125
Ten niezwykle popularny nadWisłą samochód, potocznie zwany "dużym Fiatem" lub ze względu nakanciaste powierzchnie blach -"kanciakiem" czy "kredensem"po raz pierwszy zjechał z taśmy 28 listopada 1967 roku - tylko parę miesięcypóźniej od turyńskiego modelu 125. Włoscy specjaliści uznali to za rekordowetempo uruchomienia produkcji samochodu w historii swojej działalnościlicencyjnej. W połowie lat sześćdziesiątych w Fabryce Samochodów Osobowych(FSO) w Warszawie produkowano samochody Syrena 103 oraz Warszawa 203/204.Trwały też badania nad prototypami pojazdów, które w przyszłości miały zastąpićpowyższe modele. Były to Syrena 110 i Warszawa 210. Mimo znacznegozaawansowania prac nad nowymi pojazdami polskie władze zdecydowały się jednak nazakup licencji na średniej klasy samochód osobowy. 22 grudnia 1965 rokupodpisano umowę z koncernem FIAT. Była to pierwsza całościowa licencjazachodnia w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Tak też rozpoczęła się niezwykłahistoria produkcji Fiata 125 p na Żeraniu, która trwała aż do 1991 roku. Fiat125p był samochodem na wskroś nowoczesnym jak na owe czasy, nieporównywalniebardziej niż Syrena i Warszawa. Samochód był kompilacją dwóch samochodówwłoskich: nowego Fiata 125, którego produkcję rozpoczęto zaledwie parę miesięcywcześniej i starego 1300/1500, schodzącego właśnie z produkcji.22 grudnia 1965roku podpisano umowę licencyjną z koncernem FIAT. Była to pierwsza licencjazachodnia w polskim, powojennym przemyśle motoryzacyjnym, na produkcjękompletnego samochodu. Produktem licencyjnym był Polski Fiat, opracowany przezfirmę FIAT, specjalnie na potrzeby tejże umowy. Nadwozie oraz układ hamulcowypochodziły, od właśnie wprowadzanego do produkcji we Włoszech, FIAT’a 125,natomiast zespół napędowy oraz elementy podwozia pochodziły z modelu FIAT1300/1500, który nie był już wówczas produkowany. Przygotowanie fabryki dowyprodukowania testowej partii 75 sztuk trwało prawie dwa lata. Niezbędna byłamodernizacja Fabryki Samochodów Osobowych oraz szeregu zakładów kooperacyjnych.W roku 1968 roku rozpoczęto seryjna produkcję Polskiego Fiata 125p 1300 a rokpóźniej dołączył do niego Polski Fiat w wersji 1500. W roku 1969 rozpoczętoprodukcję Polskich Fiatów z większym silnikiem 1500. Prędkość maksymalna wzrosłado ok. 150 km/h.
W latach80-tych próbowano też zaadoptować silnik Diesla, Volkswagena 1600, pochodzącegoz Passata. Ośrodek Badawczo Rozwojowy Samochodów Osobowych po przeprowadzeniuserii testów, wydał pozytywną opinię, na temat możliwości montażu tej jednostkiw PF 125p. Cena takiego auta wynosiła około 4500 tys. dolarów, co czyniło PF125p diesel najtańszym samochodem z silnikiem wysokoprężnym w kraju. Był jednakmało dynamiczny. Jego moc maksymalna wyniosła zaledwie 40kW, jednak wówczesnych warunkach gospodarczych najistotniejsze było zużycie paliwa, któresięgało ok. 7,5 litra, co było wartością zadowalającą.
Po 1977 roku fiaty zaczęły tracić swój dawny urok,a egzemplarze wykonane po 1983 roku (MR83) były jedynie cieniem swoichpoprzedników. Pogorszenie jakości było na tyle widoczne, że Fiat postanowiłcofnąć licencję, nie chcąc dłużej opatrywać swoim logo 125p. W związku z tym naŻeraniu zaprzestano używać nazwy "Polski Fiat" zmieniając ją na FSO1500 lub FSO 125p. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątychpodjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji "dużego Fiata". Ostatnie FSO125 p (numer 1 445 700) zjechało z taśmy 28 czerwca 1991 roku.