• Add to Collection
  • About

    About

    - coming soon -
    Published:
"Legenda Klimka" - reportaż multimedialny o konstruktorze i wykonawcy pierwszych radiotelefonów używanych do łączności w górach przez GOPR i polskich himalaistów -  moim Dziadku.
/ Magazyn Taternik, 1960:
"Co może zrobić ratownik, nie mający kontaktu z asekurującymi go towarzyszami? Może tylko zaufać kolegom-ratownikom, ich doświadczeniu, znajomości terenu i... szczęściu. (...) Taki sposób ratowania jest ryzykowny. Czasem ryzyko jest zbyt duże i nasuwa się pytanie: czy można sobie na to pozwolić? Zdawałoby się rozwiązanie sprawy jest zupełnie proste: zakupić kilka lekkich radiotelefonów - i łączność jest!
Otóż trwające od kilku lat starania Pogotowia o radiotelefony nie dały rezultatów. Wiele instytucji i osób obiecywało: dostaniecie, ułatwimy zakup, zrobimy wam. I do tej chwili radiotelefonów nie ma, ale niebezpieczeństwo zjazdów bez łączności pozostało."
Magazyn Taternik 1966:
"GOPR ma już radiotelefony! Grupa Tatrzańska otrzymała pierwszą partię radiotelefonów krajowej produkcji. Są to aparaty o wysokim standardzie, a ich konstruktorem, a zarazem wykonawcą jest inż. Wojciech Nietyksza z Warszawy.
(...) W poważnych akcjach wspinaczkowych czy ratunkowych aparat ten może oddać nieocenione usługi." /