Centralny Zlot Młodzieży organizowany jest przez PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) rokrocznie dla uczczenia pamięci pomordowanych w lasach palmirskich przez okupacyjne wojska niemieckie Polaków.
 
Rok 2015 to czas szczególny dla Zlotu. To już 55. raz polska młodzież z całego kraju zbiera się, by czcić pamięć swoich przodków, lecz w tym roku przypadają również okrągłe rocznice Cudu nad Wisłą i zakończenia II Wojny Światowej. Wszystkie te wydarzenia splatają się w miejscu palmirskiej kaźni, dlatego Zarząd Główny PTTK pragnął w tegorocznej identyfikacji Zlotu zaznaczyć ten szczególny dla Polaków związek.
 
 
 
Key Visual
_
 
Naturalnym rozwiązaniem stylistycznym było sięgnięcie po barwy bieli i czerwieni, by stworzyć stylizowany obraz Orła Białego, odwiecznego symbolu niepokonanej Polski, umieszczonego na czerwonym polu, jak przykazuje tradycja, ale i właściwa ustawa o godłach i symbolach Państwa.
 
W ten sposób stworzyliśmy Orła, który niczym feniks z popiołów, wstaje z morza krwi polskich ofiar, rozpościerając na znak zwycięstwa swoje skrzydła (obróciliśmy nieco Orła, by nadać mu jeszcze bardziej zwycięski, drapieżny i dynamiczny wygląd). W ten sposób nawiązaliśmy do oryginalnego symbolu Państwa (biały orzeł na czerwonym polu), przy czym polu nadaliśmy kształt przedwojennego zarysu Państwa Polskiego (dla zaznaczenia w projekcie rocznicy Cudu nad Wisłą oraz zakończenia II Wojny Światowej).

Uważne oko dostrzeże także kształt połamanej swastyki (symbolu przegranej naszych przeciwników) podeptanej szponami Orła, a także symbolikę Rodła, a więc kształtu zaczerpniętego od najbardziej polskiej z rzek—Wisły.
W fotomontażu tablicy i polskiej flagi (pozostałe materiały i znak Zlotu) połączyliśmy liczne obrazy murów skąpanych w czerwieni krwi, bo każdy z najeźdźców, czy to niemiecki, czy rosyjski, używał murów właśnie do niszczenia polskości i Polaków, np. w trakcie rozstrzeliwania, i one są niemym świadkiem tych wydarzeń.
By nawiązać do miejsca, w znaku Zlotu zastosowaliśmy symbol Trzech Palmirskich Krzyży z cmentarza ofiar, a krzyże z ich grobów—w tle Orła Białego, tworząc z nich regularny wzór, mający symbolizować precyzję i bezduszność zabójczej machiny wojennej, której stali się ofiarą

Zwracamy uwagę, że polu Orła nadaliśmy barwę zaschniętej krwi na znak nadziei, że wydarzenia te są już przeszłością naszego Narodu. W stylizowanym znaku Zlotu zastosowaliśmy dla kontrastu żywą czerwień, która wprawdzie jest niezgodna z kolorami Państwa, ale doskonale oddaje w sposób symboliczny żywiołowość i energię tzw. młodej krwi, wszak to także wydarzenie dla młodzieży:
 
 
 
Znaki 55 Centralnego Zlotu Młodzieży | Palmiry 2015
 
 
 
 
Stationery
Invitation & Mailing
 
 
 
 
Stationery

DTP & Typography
 
 
 
Stationery

Poster & Diploma
Stationery

Books
Patronat nad imprezą w tym roku roztoczył także Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie:
 
 
 
Zaprojektowane, by informować i zapraszać,
przez Creamteam Branding & Advertising Design Studio | www.creamteam.pl |
Oryginalny rysunek orła dzięki uprzejmości Projektu Orli Dom | www.orlidom.pl |
Palmiry 2015 | Stationery & Identity
9
236
0
Published:

Palmiry 2015 | Stationery & Identity

Projekt Identyfikacji dla 55. Centralnego Zlotu Młodzieży PTTK | Palmiry 2015 (szczegóły w opisie)
9
236
0
Published:

Tools