Karolina Miernik's profile

Dom Dziecka w Elblągu

Projekt inżynierski zawiera propozycję przebudowy istniejącej Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej znajdującej się w Elblągu. Położona jest w dzielnicy Europarku, przy ul. Bolesława Chrobrego. Obiekt znajduje się blisko centrum miasta oraz w bliskim sąsiedztwie lasu –zwanego Bażantarnią z kompleksem do sportów zimowych. Na północ od działki Domu Dziecka, znajduje się osiedle domków jednorodzinnych, natomiast od strony południowej widać kompleks ogródków działkowych.
Głównym celem projektu było przekształcenie obiektu tak, aby dzieci w nim przebywające poczuły się jak w prawdziwym domu oraz udostępnienie im jak największej ilości atrakcji sportowych, rekreacyjnych oraz kulturalnych. Obecna szara kolorystyka, zaniedbany teren sąsiadujący, negatywnie wpływają na stan emocjonalny dzieci.
Do zaprojektowania tego obiektu bardzo pomocna była ankieta przeprowadzona przeze mnie wśród mieszkańców miasta, pracowników obiektu, a w szczególności wśród dzieci Domu Dziecka, która wskazała na niedostatki obecnego stanu zainwestowania. 
Każde dziecko, w projektowanym budynku, powinno odnaleźć własny styl, wzbogacony o doświadczenia, pomysły, wzory tak, by mieszkało się im nie tylko wygodnie, ale i przyjemnie. W ten sposób będzie istniała możliwość kształtowania potrzeb estetycznych człowieka, jego naturalnych dążeń do tworzenia piękna w najbliższym otoczeniu.
Pomysł narodził się w czasie mojej wakacyjnej pracy jako wychowawcy kolonijnego, z dziećmi z patologicznych rodzin. W czasie tak długiego okresu jaki z nimi spędziłam, mogłam poznać dokładniej ich zwyczaje i potrzeby.
Budynek będący przedmiotem opracowania jest obiektem zamieszkania zbiorowego z dodatkowymi funkcjami oraz salą wielofunkcyjną.
Przebudowywany obiekt jest trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony i przykryty płaskim dachem.
Budynek spełnia podstawowe funkcje i zapewnia odpowiednie warunki mieszkalne, posiada również dodatkowe elementy jak: salę sportowo – rekreacyjną, miejsce odpoczynku, galerię wystawienniczą, kino z teatrem oraz ściankę wspinaczkową
W projekcie zastosowałam zasadę grupowania w strefy funkcjonalne, budynek spójnie łączy strefy: wejściową, gastronomiczną, administracyjną, sportową, kulturalną, mieszkaniową, relaksacyjną. Ważne było, aby w miarę możliwości zachować istniejącą konstrukcję budynku.
FUNKCJE
Wejście do budynku znajduje się od strony północnej i posiada podwójne drzwi. Oddzielone jest od holu głównego wiatrołapem, który sąsiaduje z pomieszczeniem portiera. Drugie wejście jest od strony galerii oraz dwa wejścia od strony południowej - internatowej.
Parter.
Zmiany, które zostały wprowadzone to przede wszystkim uporządkowanie funkcji w budynku oraz udostępnienie większej ilości atrakcji dzieciom jak i mieszkańcom Elbląga.
Strefa administracyjna znajduje się we wschodniej części budynku. Został przeniesiony tam pokój dyrektora z salą konferencyjną, sekretariat oraz odizolowana od części internatowej izolatka z pokojem dla pielęgniarki. Powiększono również ilość toalet ogólnodostępnych oraz wydzielono osobną toaletę dla osób niepełnosprawnych. Wschodnia, jednokondygnacyjna część budynku to strefa gastronomiczna. Została przeznaczona na kuchnie z pracownią gastronomiczną oraz strefe prywatną z trzema wydzielonymi mieszkaniami dla dzieci, które ukończyły 18 rok i przygotowują się do samodzielnego życia. Do części środkowej doprojektowano galerię wystawienniczą, gdzie dzieci będą mogły prezentować swoje dzieła,a także będzie to miejsce organizowania różnych wystaw czy spotkań z ciekawymi ludźmi.
Galeria została połączona ze stołówką, aby kontakt ze sztuką był czymś naturalnym i na porządku dziennym. Połączono to również ze ścianką wspinaczkową, która należy do strefy sportu. Dla dzieci, które wejdą na sama górę wyznaczona jest nagroda w postaci odpoczynku na tarasie z zielenią. Obok powstała również winda dla osób najmłodszych lub niepełnosprawnych. Jest ona również dostępna dla osób przychodzących z zewnątrz, chcących skorzystać z atrakcji na pierwszym piętrze.
Zostały przeniesione oraz powiększone pomieszczenia do terapii grupowej i indywidualnej z pokojem dla pedagoga. W części internatowej wydzielono wiatrołapy. Toalety z łazienkami zostały
uporządkowane i przeprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami i przypisami. Z drugiej strony budynku zostały wydzielone wyjścia ewakuacyjne.
Piętro 1.
Część internatowa dla dzieci znajduje się w części powtarzalnej kondygnacji. Znajduje się tu również świetlica. Dobudowana część przeznaczona jest na działania kulturalne i naukowe. Znajduje się tam sala wielofunkcyjna z przeznaczeniem na kino i teatr, gdzie dzieci będą wystawiały własny program artystyczny, a także będą mogły zapraszać specjalnych gości. Sala ta posiada dwa wyjścia ewakuacyjne. Obok zaprojektowano kulisy dla aktorów, garderobę oraz salkę próbną. Jest tam również pracownia plastyczno – krawiecka z miejscem pracy dla krawcowej. Dzieci będą przygotowywały materiały do występów oraz uczyły się samodzielności przy szyciu.
Piętro 2.
Również posiada część internatową. Ponieważ jest to wyższa kondygnacja niż inne, zaprojektowano tu salę sportowo-rekreacyjną z magazynem sprzętu. Dodatkowymi elementami są tarasy na dachu oraz przeszklony kubik. W tych pomieszczeniach będzie dużo zielonych roślin doniczkowych stwarzających atmosferę spokoju i wyciszenia.
FORMA ARCHITEKTONICZNA
Forma architektoniczna opiera się na kształcie istniejącego już dotychczas budynku.
Budynek podzielony został na 'kubiki'/moduły, które przypominają nam układankę klocków w dawnej grze komputerowej „Tetris”. Dobudowane elementy mają dodać dynamiki budowli, sprawiając, że wyróżni się ona na tle szarej i nudnej zabudowy w jej okolicy. Strefa wejściowa zaakcentowana została rzeźbą stojącą przy głównym wejściu. Kolorystyka elewacji z pewnością poprawi estetykę obiektu jak i samopoczucie dzieci i innych użytkowników. Budynek rozbudowany będzie o części rozszerzające funkcje sportowe, rekreacyjne oraz kulturalne. Przeszklenia oraz ścianka wspinaczkowa dodają nowoczesności oraz przykuwają uwagę widza z zewnątrz.
ZAGOSPODAROWANIE TERENU
Na opracowanym terenie znajdowało się dotychczas tylko boisko, plac zabaw dla najmłodszych oraz miejsce do zorganizowania ogniska, a chodnik doprowadzający do obiektu został zajęty  na parking dla pracowników. Istotą nowego zagospodarowania terenu jest podział na strefy funkcjonalne. Zaproponowałam strefy zagospodarowania terenu: od północy strefa rekreacyjno-wejściowa, od wschodu sportowa oraz od zachodu obsługująca- dojazd, parking. W projekcie starałam się zaproponować bogaty program rekreacyjny dla użytkowników Domu Dziecka. Na terenie zachowałam zieleń istniejącą  oraz doprojektowałam drzewostan, a także zieleń średnią i niską. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci jest ogród ziomy przed budynkiem, a tuż obok ogródek letni. Przy boisku zaprojektowałam trybuny, z których będzie można oglądać różne widowiska, między innymi sportowe. Zaprojektowałam również parking od zachodniej strony działki, dostępny dla pracowników oraz gości (dla 60 pojazdów). Całość ogrodzona jest ażurowym płotem, a gdzieniegdzie żywopłotem.
 
Po wprowadzeniu wszystkich założonych zmian, nowy Dom Dziecka nie będzie już szarą smutną bryłą, od której ucieka się wzrokiem, a kolorową budowlą przykuwającą spojrzenia. Ładny, estetyczny wygląd obiektu ułatwi wprowadzenie milej „domowej” atmosfery oraz będzie czynnikiem kształtującym gust i poczucie piękna, a także bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży. Nowa placówka może być chlubą Elbląga i mam nadzieję, że zostanie zauważana zarówno przez mieszkańców miasta jak i odwiedzających je turystów.
Dom Dziecka w Elblągu
Published:

Dom Dziecka w Elblągu

Projekt inżynierski zawiera propozycję przebudowy istniejącej Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej znajdującej się w Elblągu. Położona jest w dzieln Read More

Published:

Creative Fields