Karolina Miernik's profile

Centrum Kultury Wina w Negrar we Włoszech

Mój projekt magisterski, zawiera projekt koncepcyjny nowej winiarni z dodatkowymi funkcjami. Jest to  ‘Centrum Kultury Wina’ w Negrar, w prowincji Werona we Włoszech.
Projekt został oparty na warunkach konkursu, ogłoszonego przez właścicieli winiarni. Konkurs miał na celu zmianę wizerunku obiektu oraz stworzenie popularnej marki.
LOKALIZACJA
Obiekt położony jest w krajobrazie pagórkowaym, na obrzeżu miejscowości i drogi wylotowej do Werony. Ma kształt przybliżony do prostokąta. Teren znajduje się blisko centrum miasta oraz w bliskim sąsiedztwie wzgórz. Szczególe znaczenie maja wzgórza okolic Negrar, które umożliwiają obserwowanie obiektu z wielu dróg, co umożliwia percepcje tektoniki dachów. To właśnie one były najwiekszą inspiracją.
Do najistotniejszych założeń projektowych należała twórcza kontynuacja charakterem zabudowy okolicznej, jednocześnie z zawarciem elementu kontrastu podkreślając unikalność obiektu w krajobrazie. Twórcza kontynuacja przejawia się między innymi  w poszukiwaniu obiektu o skali, proporcji i charakterystycznej „zlepionej” tektoniki okolicznych obiektów. Aby wyróżnić obiekt z otoczenia postanowiono jednak zastosować niestandardowe materiały, odmienne od kamienia powszechnie używanego jako materiał wykończeniowy.
Istotą nowego zagospodarowania terenu jest podział na strefy funkcjonalne.
 
Zaproponowałam: od zachodu strefę produkcyjną, a od wschodu strefę wejściową, administracyjną, rekreacyjną oraz edukacyjna. Od północy i południa strefa obsługująca- dojazd, parking oraz rozładunek, załadunek. Zaprojektowałam również parking od północnej strony działki, dostępny dla pracowników oraz parking dla gości od strony wschodniej. Całość ogrodzona jest ażurowym płotem.
Budynek będący przedmiotem opracowania jest obiektem produkcyjno-magazynowym z dodatkowymi funkcjami.
Nowo zaprojektowany obiekt posiada 2 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne. Budynek spełnia podstawowe funkcje i posiada również dodatkowe elementy jak: salę degustacyjną, bibliotekę, sale konferencyjne, pomieszczenia do wynajęcia, galerię wystawienniczą, muzeum oraz sklep.
W projekcie zastosowałam zasadę grupowania w strefy funkcjonalne, budynek spójnie łączy strefy: wejściową, administracyjną, edukacyjną, kulturową, relaksacyjną, produkcyjną oraz magazynową.
PRODUKCJA WINA
Aby zaprojektowac ten obiekt ważnym elementem było zapoznanie się z procesem winifikacji, który jest różnorodny i wyjątkowy dla poszczególnych regionów czy producentów.  W ramach badań przeanalizowano schematy technologiczne produkcji wina oraz przeprowadziłam konwersacje z właścicielem istniejącej winiarni.
Etap pierwszy – to zbiór i selekcja winogron, etap drugi odszypułkowywanie i miażdżenie – tu ważne jest użycie czerwonej skórki, aby nadać winu odpowiedni czerwony kolor. Następny etap jest bardzo ważnym procesem, a mianowicie jest to tworzenie miazgi oraz fermentacja alkoholowa. Etap 6 to oddzielanie moszczu od części stałych. Dalej następuje fermentacja wtórna – jabłkow-mlekowa. Ostatnimi etapami jest dojrzewanie wina w beczkach dębowych, ostateczne klarowanie i filtrowanie wina i w końcu butelkowanie.
 
OPIS TRASY ZWIEDZANIA
Wejście do budynku znajduje się od strony wschodniej i posiada podwójne drzwi. Oddzielone jest od holu głównego wiatrołapem. W holu znajduje sie recepcja z szatnia oraz poczekalnią. Obiekt nie ma dosłownie wydzielonych korytarzy, dzięki temu przemieszczanie się po budynku jest tajemnicze. Przy recepcji zaczyna się przygoda dla osób przyjeżdżających zapoznać się z produkcją wina. Zwiedzanie zaczynamy od muzeum, gdzie dowiadujemy się o historii lokalnego wina, następnie przechodzimy do części gdzie produkowane jest wino – od momentu przywozu winogron i pierwszych obróbek, potem schodzimy na dół gdzie występuje filtracja ciepła i zimna. Część pomieszczeń ma ograniczony dostęp ze względu na bezpieczeństwo. Druga klatka schodowa wracamy na parter obserwując ostatnie etapy produkcji. A całą przygoda kończy się w Sali degustacyjnej, gdzie można skosztować produkowanego wina oraz je kupić. Z antresoli na 1 pietrze można również podziwiac cały proces.
EWAKUACJA
Wyjście ewakuacyjne stanowi główne wyjście przez drzwi zewnętrzne, wyjścia od strony strefy produkcyjnej, degustatorni oraz dodatkowo przez bramy załadunku i rozładunku. Umożliwiono prostą ewakuacje użytkowników z obiektu – bezpośrednio z pomieszczeń na teren działki lub do klatek schodowych na kondygnacjach powyżej i poniżej parteru i następnie bezpośrednio z klatki na zewnątrz obiektu.
 
KONSTRUKCJA
Obiekt składa się z części nadziemnej i podziemnej o odmiennych rozwiązaniach budowlano – materiałowych. Część podziemna obiektu, której funkcją jest głównie magazynowanie oraz produkcja wina wykonana jest konstrukcji żelbetowej wanny. Część nadziemna wykonana jest jako połączenie liniowych układów ramowych z drewna klejonego ze ścianami zewnętrznymi, wykonanymi z paneli w systemie mlecznych dyli szklanych z systemową wkładką termoizolacyjną. Stropy części nadziemnej wykonano jako filigran oparte na słupach stalowych. W czasie projektowania brałam pod uwagę klimat oraz wykorzystałam podobne rozwiązanie jak w obiekcie Atkins Stivena Holla, w południowej cześci Stanów Zjednoczonych, gdzie są podobne warunki klimatyczne. Ostre kąty zauważyłąm również w projektach D. Libeskinda np. Muzeum Żydowskie w Berlinie oraz w innych jego projektach oraz niektóre obiekty Zahy Hadid. Mam świadomość o prowokacyjności kształtu projektu. Ale obserwując obiekty sąsiadujące zwróciłam uwagę, iż występują podobne rozwiązania z addytywnymi strukturami.
Budynek dzięki swej wyróżniającej się formie ma szansę stać się atrakcyjnym miejscem. Obiekt kreuje wizerunek marki, zachęca do odwiedzin i integracji całej społeczności, nie tylko lokalnej.
Centrum Kultury Wina w Negrar we Włoszech
Published:

Centrum Kultury Wina w Negrar we Włoszech

Mój projekt magisterski zawiera koncepcje nowej winiarni z dodatkowymi funkcjami. Jest to ‘Centrum Kultury Wina’ w Negrar, w prowincji Werona we Read More

Published:

Creative Fields