Sebastian Woźniak's profile

Dizajn Stela — wystawa / exhibition • Zamek Cieszyn

Dizajn Stela
Wystawa projektów i projektantów z regionu Śląska Cieszyńskiego
Dla tych, którzy nie są "stela", spieszymy z wytłumaczeniem: "stela" znaczy tyle, co stąd. Chcieliśmy zaprezentować owoce pracy projektantów i firm z regionu Śląska Cieszyńskiego - otaczające nas, rozpoznawalne dzieła lokalnych, jednak często anonimowych dizajnerów.

Geograficzny klucz "stela" zaowocował bardzo szerokim spektrum prezentowanych prac - od drobnej, filigranowej ceramiki, po piece grzewcze, przez meble, kapelusze, logotypy, najróżniejsze formy poligraficzne, aż po produkcje filmowe.

Ta buzująca różnorodnością wystawa to jednocześnie intrygujące odbicie niezwykłego potencjału osobowego, jaki zgromadził Śląsk Cieszyński. Z prac, przez mnogość stylistyk i inspiracji, na każdym kroku wyziera kulturowe bogactwo regionu, w którym powstały.

Wyraźnie również widać, jaki duży wpływ wywarło utworzenie właśnie w Cieszynie pierwszego w Polsce regionalnego ośrodka dizajnu.

Wychodząc naprzeciw "Cudze chwalicie…" zapraszamy do zapoznania się z tym, co nasze.

Wernisaż wystawy "Dizajn stela" odbył się 16 września.


Na wystawie projekty prezentują:

Grupa projektowa z Cieszyna. Zajmują się m.in. projektowaniem graficznym, kompleksową identyfikacją wizualną, projektowaniem stron www. Prezentują elementy identyfikacji 13. Przeglądu "Kino na granicy" i "Szybkiego Jelenia" oraz wydawnictwa. Grupa pełni rolę kuratora wystawy "Dizajn Stela".

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej z Cieszyna. W 2009 Fundacja nawiązała współpracę z ASP z Warszawy i Holon Institute of Technology z Izraela. Powstały projekty oryginalnych przedmiotów, które są produkowane w warsztatach fundacji. Można je zobaczyć na wystawie.

Projektant graficzny i entuzjasta typografii pochodzi z Hawierzowa. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie, studiował także w Danii. Na wystawie można zobaczyć zestaw opakowań do herbaty oraz projekt wydawanego na Zaolziu Kalendarza Śląskiego 2010, w którym użył własnego kroju pisma.

Studiowała Nowe Media i Projektowanie Mody na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlinie. Projektowała kostiumy do filmu "Młyn" oraz stroje dla zespołów muzycznych Eternal Seekers i Apatheia. Na wystawie pokazuje kolekcje Eternal Seekers i Cocoat.

Grupę tworzą Kasia Nowak z Bażanowic i Kamil Śliwka z Puńcowa. W trosce o środowisko naturalne projektują produkty z materiałów ponownie odzyskanych lub organicznych jak np. Lampa Drum, Kalendarz Eco, Meble Magnetic.

Pochodzi z Cieszyna, mieszka w Warszawie. W latach 1953–55 była starszym inspektorem d/s wzornictwa w Zjednoczeniu Przemysłu Ceramicznego. W latach 60. projektowała dla Zakładów Porcelitu Stołowego "Pruszków". Jej projekty to ikony polskiego designu lat 60. Na wystawie można zobaczyć m.in. komplet ceramiki szaro-białej.

Cieszyńska firma została założona w 2000 roku. Dzięki współpracy z najlepszymi polskimi projektantami, w ciągu niespełna kilku lat zdobyła w Polsce na rynku kiosków multimedialnych pozycję lidera. Wystawa pokazuje ich poprawiający jakość przestrzeni publicznych projekt Infobox IB-150 wykonany dla Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego

Pochodząca z Bielska-Białej, a mieszkająca w Cieszynie graficzka pod marką HANKOVE projektuje, wytwarza i sprzedaje: torebki, zabawki, dodatki z filcu lub owczej wełny. Prezentuje ręcznie szyte torebki z filcu oraz materiałów z odzysku.

Mieszkający i pracujący obecnie w Cieszynie ceramik prezentuje zupełnie nowy projekt filiżanki "Błękitna" oraz nagrodzony m.in. w konkursie "Śląska Rzecz" zestaw do kawy i herbaty "Tomaszów".

Mieszkający w Skoczowie muzyk i niezależny grafik/plastyk. Jest autorem m.in. całościowej identyfikacji festiwali Ars Cameralis i OFF Festival, projektuje książki, okładki płytowe i plakaty. Na wystawie można zobaczyć projekty okładek płyt oraz książkę "Na sam koniec".

Cieszyńska spółka produkuje kotły marki Reco, które są nie tylko funkcjonalne, ale także wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem. To tegoroczny zwycięzca konkursu „Śląska Rzecz” w kategorii produkt. Na wystawie można przekonać się jak wygląda ich projekt wykorzystujący m.in. innowacyjne rozwiązania w dziedzinie sterowania.

Wykładowca i kierownik Pracowni Projektowania Graficznego na Uniwersytecie Ostrawskim, pisze do magazynów o sztuce i designie "Font" i "Typo" w Czechach oraz "Designum" w Słowacji. Prezentuje plakaty i System Informacji Miejskiej Ostrawy.

Działająca w Jasienicy fabryka słynie z 130-letniej tradycji produkcji mebli giętych, zarazem w każdej dziedzinie wybiega w przyszłość. Chętnie współpracuje z projektantami. Na wystawie prezentuje tradycyjny fotek bujany oraz Komplet Xchair.

Działająca w Dębowcu koło Skoczowa Pracownia zaprezentuje kombinezon alpinistyczny, który był testowany na K2 oraz kurtkę puchową. Zastosowano w nich nowatorską technologię Thermoacitve.

Wydawca DesignAlive.pl - portalu o ludziach, rzeczach, miejscach i wydarzeniach związanych z designem. Powstał w Cieszynie, ale dociera do tych, dla których ważne jest to, co ich otacza. Działa od października 2010 roku, a grono jego czytelników stale rośnie – 800 000 odsłon strony miesięcznie.

Pochodząca z Brennej studentka projektowania graficznego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się typografią oraz projektowaniem opakowań i wydawnictw. Prezentuje m.in. koszulki typograficzne i haftowany kalendarz.

To jedna z niewielu firm na świecie i jedyna w Polsce, produkująca kapelusze z filcu włosowego oraz wełnianego z zachowaniem tradycyjnej technologii. Każdy kapelusz zasługuje na miano rękodzieła, choć rocznie produkuje ich 300 tysięcy. Przykładowe produkty oglądamy na wystawie.

Pochodzącego z Harbutowic koło Skoczowa projektant grafiki użytkowej jest autorem ponad 450 wdrożonych znaków graficznych i zdobywca ponad 100 nagród i wyróżnień. Na wystawie można zobaczyć znane wszystkim logo PKO, opakowanie wody kolońskiej Wars oraz kolekcję znaczków pocztowych "Żubry" jego autorstwa.

Studio projektowe ze Strumienia, które tworzą projektant Bartłomiej Witkowski oraz fotograf Mariusz Gruszka. Ich głównym nurtem działalności jest budowa i odświeżanie wizerunku firm i marek. Na wystawie prezentują zestaw logotypów, m.in. gminy Strumień oraz Drukarni Times, wyróżniony w konkursie „Śląska Rzecz 2009".

Dizajn Stela — wystawa / exhibition • Zamek Cieszyn
Published:

Dizajn Stela — wystawa / exhibition • Zamek Cieszyn

Dla tych, którzy nie są "stela", spieszymy z wytłumaczeniem: „stela" znaczy tyle, co stąd. Chcieliśmy zaprezentować owoce pracy projektantów i fi Read More

Published:

Creative Fields