Marcin Osiecki's profile

Konkurs Zagospodarowanie bulwarów rzeki Słupi w Słupsku

Zespół projektowy: Marcin Osiecki, Anna Dudek
 
IDEA
Bulwary na rzece Słupi w Słupsku to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta, w skali człowieka, miasta, regionu i kraju. Koncepcja bulwarów to rewitalizacja przestrzeni poprzez zapewnienie atrakcyjnej oferty przestrzeni publicznej. Stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców Słupska jak i dla turystów. Utworzenie zejść do rzeki – bliski kontakt z wodą. Zapewnienie ciekawego programu bulwarów w okolicy atrakcji turystycznych – Spichlerze Sztuki, Centrum Norbertanum oraz Baszty Czarownic. Utworzenie przystani dla kajaków na całej trasie bulwarów z wygodnymi pomostami i przystankami w najciekawszych fragmentach. Zapewnienie ciągu pieszo-rowerowo-wrotkarskiego wzdłuż rzeki. Szczególnie ważne dla stymulowania ruchu pieszego/turystycznego w mieście. Utworzenie placu – otwartej przestrzeni z ofertą usługowo gastronomiczną dla stymulowania zachowań pro-społecznych przy jednoczesnym zachowaniu otwartości i bezpieczeństwa użytkowników. Utworzenie przestrzeni dla „spotkań ze sztuką” oraz atrakcyjnej oferty gastronomicznej. Uporządkowanie oświetlenia oraz ujednolicenie posadzki na długości całych bulwarów. Poprawa wizerunku przestrzeni wzdłuż rzeki Słupi przez nawiązanie do historycznych materiałów i wartości przestrzeni.
UKŁAD FUNKCJONALNY
Obszar bulwarów został potraktowany jako jednorodna całość, przy wydzieleniu różnorodnych stref aktywności. Różny charakter poszczególnych przestrzeni łączy wykorzystany materiał i proporcja architektury w skali człowieka.

Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki
Utworzenie przestrzeni komercyjnej – kawiarnia wraz z info boxem. Utworzenie przestrzeni ekspozycji na płocie okalającym Spichlerze. Przestrzeń wystawiennicza wraz z placem zabaw dla dzieci wraz z okalająca zielenią wysoką. Utworzenie atrakcyjnej przestrzeni odpoczynku/czytania książek – leżaki i gabiony na nabrzeżu. Utworzenie traktu pieszego wzdłuż brzegu, atrakcyjne miejsce do podziwiania panoramy bulwarów. Utworzenie przystani dla kajaków.

Centrum Norbertanum
Amfiteatr na nabrzeżu – przestrzeń animacji społecznych i kulturalnych. Atrakcyjne miejsce do odpoczynku, zabawy. Część wyłożona bezpieczną posadzką terraway – możliwość nauki jazdy, szeroki korytarz do jazdy rowerem. Sąsiedztwo parku z pomnikiem Chopina – oferta kulturalna dla lokalnych mieszkańców w różnym wieku. Przejście do biblioteki – centrum Norbertanum poprzez otwór w murze i konstrukcję przestrzenną schodów. Obudowanie konstrukcji blachą Corten dla dobrego wpasowania w kontekst historyczny. Taras widokowy na najwyższym piętrze przestrzennych schodów – możliwość obserwacji przestrzeni z wyższej perspektywy. Ściezka pieszo-rowerowa okalająca historyczny mur. Lekka konstrukcja wsporca dla kładki oraz pieszych schodów. Odseparowanie konstrukcji kładki od nabrzeża przez zastosowanie palowania i wspornikowego osadzenia kładki po obu stronach fundamentu. Rozdział funkcjonalno-przestrzenny miedzy pieszymi i rowerzystami dla lepszej komunikacji.

Teren Wyspy Młyńskiej
Utworzenie przestrzeni zieleni zorganizowanej na terenie wyspy. Udrożnienie ciągów pieszych poprzez komunikację w obszarze parku. Most-trakt pieszo obserwacyjny.

Park kultury i wypoczynku
Zagospodarowanie parku kultury wiatami grilowymi, Uporządkowanie zieleni na całym obszarze parku wraz z przestrzenią placów zabaw. Utworzenie siłowni zewnętrznej.
Trakt komunikacyjny wraz z bogatą ofertą – ścieżką przyrodniczą. Opisy przyrody lokalnej przedstawione w atrakcyjny sposób dla dorosłych i dzieci. Możliwość spaceru wycieczki zorganizowanej od stacji do stacji. Różnorodne ukształtowanie powierzchni kładek/tarasów obserwacyjnych.
Uzupełnienie sciezki edukacyjnej o tematy sportowe związane z lokalną aktywnością. W mieście działa kilkadziesiąt klubów sportowych. Obecnie najbardziej znanym w Polsce zespołem ze Słupska jest Energa Czarni Słupsk (koszykówka mężczyzn), od wielu lat występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na tym samym szczeblu występują piłkarki ręczne Słupi Słupsk oraz badmintoniści Piasta Słupsk. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych jest Gryf Słupsk (piłka nożna). Ostatnio sukcesy w piłce nożnej plażowej odnosi Team-Baltica Słupsk (wicemistrz Polski w 2007). W mieście działają też SKB Czarni Słupsk i AP Czarni Słupsk, spadkobiercy tradycji Czarnych Słupsk, którzy dawniej odnosili wielkie sukcesy w boksie i siatkówce kobiet (pięciokrotne mistrzynie Polski). Istniała także sekcja piłki nożnej Czarnych Słupsk, która m.in. grała na poziomie III-ligowym.
W mieście odbywają się zawody rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Od lat w Słupsku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Brydża Sportowego „Solidarność”. W 2007 Słupsk był organizatorem XIII Światowych Igrzysk Polonijnych, a w 2011 po raz 5. odbyły się mistrzostwa Polski w badmintonie.

Przykładowe stacje sportowe na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej:
TS Judo Gryf Słupsk
Bogusława Olechnowicz
Gryf Slupsk
Tomasz Iwan
Paweł Kryszałowicz
Ryszard Szpakowski
Maciej Stolarczyk
Energa Czarni Słupsk
Leszek Blumczyński

ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY
Bulwary w spójny sposób zagospodarowane małą architekturą ławek, śmietników i oświetlenia. Wykorzystanie drewna zabezpieczonego przed czynnikami zewnętrznymi, kilku wariantów oparć oraz ławek pro-społecznych z możliwością siadania w okręgu/grupie. Umieszczenie stylizowanych szezlongów w miejscach najatrakcyjniejszych wizualnie – rozszerzenie oferty ławek miejskich o możliwość leżakowania.

OŚWIETLENIE I ILUMINACJA
Projektuje się oświetlenie całego terenu latarniami typu parkowego o wysokości 4 m. Projektuje się lampy z odbłyśnikiem wykorzystujące światło pośrednie. Dodatkowo w celu doświetlenia powierzchni schodów w strefie amfiteatru i bulwarów projektuje się lampy typu LED wbudowane w podstopnice. Projektuje się także iluminację lampami typu LED wbudowanymi w posadzkę.

ZIELEŃ
Zakłada się zachowanie większości istniejących drzew. Do wycięcia przeznacza się część drzew i krzewów o niższej wartości, istniejących w miejscu koniecznego obniżenia bulwaru. W miejscach tych zakłada się jednakże pozostawienie egzemplarzy najbardziej wartościowych.
 
Konkurs Zagospodarowanie bulwarów rzeki Słupi w Słupsku
Published:

Konkurs Zagospodarowanie bulwarów rzeki Słupi w Słupsku

KONKURS SARP Nr 960 na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwarów Rzeki Słupi w Słupsku.

Published: