Simon Verkhohliadov's profileAnton Volovych's profile

Інклюзивність. Доступність. Безпека. Київ.

фото: Антон Волович
Дослідження доступності пішохідних переходів у центральній частині Києва
У сучасному місті важливою складовою безпеки та комфорту громадян є зручність та доступність пішохідної інфраструктури. З огляду на зростаючий попит на інклюзивність та незначну кількість подібних досліджень в столиці, цей проєкт має на меті стати одним із кроків створення безбар'єрного міського простору. 
Було проведено дослідження відповідності пішохідних переходів у центральній частині міста Києва сучасним вимогам безбар’єрності та інклюзивності. В процесі натурного обстеження були перевірені та проаналізовані з використанням геоінформаційної системи 1918 підходів (959 пішохідних переходів).

Ознайомитися з мапою дослідження можна за посиланням
(формат А1, 91МБ)
За результатами можна констатувати таке: 
- 25% (488) пішохідних підходів повністю відповідають сучасним вимогам інклюзивності (мають нормативне заниження і облаштовані тактильною плиткою);
- 27% (507) є частково доступними і потребують усунення недоліків;
- 48% підходів (923) – взагалі не відповідають вимогам.
Розглянемо детальніше кожен з досліджуваних районів.
Лише 25% (160 із 648) досліджених підходів у Подільському районі відповідають критеріям доступності й інклюзивності.
Не дивлячись на відносно вищу кількість нормативних пішохідних переходів в районі, поза вулицями з капітальними ремонтами доступність дуже точкова.

Примітно, що в радіусі кілометра від УВП Українського товариства сліпих на вул. Глибочицькій, 72 наявний лише один пішохідний перехід з тактильною плиткою.
Загалом, в проведеному дослідженні було зафіксовано, що дійсно є багато місць, де вже здійснювались спроби заниження переходів, але нові норми доступності від 2020 року вимагають виконання пішохідного переходу в один рівень з тротуаром або проїзною частиною, тобто висота має бути 0 см, а за наявністю відповідного обґрунтування – не більше 2 см. 
Більшість доступних переходів з’явилась під час капітальних ремонтів вулиць останніх років. Але навіть в таких місцях нерідко виникають питання до якості виконання ремонтних робіт та контролю за процесом.

В зоні цього дослідження було зафіксовано всього 9 острівців безпеки та 8 підвищених переходів, що вочевидь не є достатнім для центру міста жвавого мегаполісу.
Замість висновку, хочемо зазначити, що КМДА та комунальним службам необхідно переглянути пріоритети та звернути увагу на створення дійсно безбар’єрного та інклюзивного міста. Необхідний не точковий, а комплексний підхід до облаштування нормативних пішохідних переходів, не чекаючи капітальних ремонтів вулиць, щоб створити однаково доступне середовище для всіх містян.
Виконано в рамках виробничої практики студентів кафедри економічної та соціальної географії географічного факультету
Київського національного університету імені Тараса Шевченка 
у комунальному підприємстві "Центр організації дорожнього руху"

Виконали: Семен Верхоглядов та Антон Волович
Керівники практики — Олена Дронова, Тимофій Нагорний
Консультант — Станіслав Клименко
Лютий, 2024

Інклюзивність. Доступність. Безпека. Київ.
Published:

Інклюзивність. Доступність. Безпека. Київ.

Published:

Creative Fields