Celem pracy było zaprojektowanie lampy inspirowanej Wieliczką, która mogłaby pełnić funkcję lokalnej pamiątki.
Wielicka kopalnia soli jest unikatowa na skalę światową. Rocznie odwiedza ją prawie dwa miliony turystów. W kopalni nie wydobywa się już soli kamiennej, co oznacza, że nie ma możliwości masowej produkcji tradycyjnych lamp solnych. Jedyną pozyskiwaną podczas utylizacji wód zasolonych jest sól warzona i to ona powinna stanowić bazę pamiątek.
Pod ziemią znajdują się liczne kryształy związane z wyciekami solanki przyjmujące różne formy. To one były główną inspiracją dla projektu. Drugą był eksperyment hodowania kryształów solnych w słoiku na sznurku. Podczas pracy zostały przeprowadzone własne eksperymenty z solanką, z wykorzystaniem różnych materiałów.
Ostateczna koncepcja składa się z trzech elementów: miski na solankę, klosza, na którym ma się osadzać sól i bazy lampy. Dwa ostatnie zostały zaprojektowane w kilku wariantach, które można dowolnie ze sobą łączyć. Klosze produkowane są w technologii druku 3D, reszta toczona jest z drewna.
W misce należy umieścić klosz, następnie zalać go solanką. Po około ośmiu tygodniach woda odparuje i wyrosną na nim kryształy, wówczas jest gotowy do zamontowania w lampie.
Wszystkie elementy zestawu mogą być produkowane lokalnie. Solvi łączy w sobie nowe technologie z tradycyjnymi. Może być sprzedawana w sklepach przy kopalni i przez internet. Jest nie tylko pamiątką, ale także produktem, który mógłby promować Wieliczkę.
Elementy widoczne na zdjęciach zostały wyjęte z solanki w piątym tygodniu, w zawiązku z tym, nie są w pełni skrystalizowane. W ramach projektu wykonane zostały modele wszystkich elementów, plansza reprezentacyjna oraz praca pisemna.
rok 2020/2021
praca dyplomowa licencjacka
Prowadzący: dr Bożydar Tobiasz
Wydział Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Lampa solna
Published:

Lampa solna

Celem pracy było zaprojektowanie lampy inspirowanej Wieliczką, która mogłaby pełnić funkcję lokalnej pamiątki. Wielicka kopalnia soli jest unikat Read More

Published: