roma club's profile

Francesco Totti karrierje

Totti hihetetlen karrierje 10 ikonikus számban


Stadionok
A Roma által használt első sportlétesítmény a Motovelodromo Appio volt, amelyet korábban az Alba-Audace használt. A Roma csak az 1927-28-as szezont játszotta ott, mígnem a következő szezonban a Campo Testacciohoz költözött. A Campo Testaccio-t 1929 és 1940 között használták. A csapat később a Stadio Nazionale del PNF-be költözött, ahol 13 évet töltött, mielőtt újra költözött.
Az 1953–54-es szezonban a Roma az olimpiai arénába, a Stadio Olimpicóba költözött, amelyet a Lazióval osztozik. Az aréna az évek során számos változáson ment keresztül. A legjelentősebb változás az 1990-es években következett be, amikor a Stadio Olimpicót lebontották, majd az 1990-es olaszországi labdarúgó-világbajnokság idejére újjáépítették. A Roma 1953-54 óta szinte minden szezonban játszott, kivéve az 1989-90-es szezont a Stadio Olimpico átépítése miatt. A Roma idén a Stadio Flaminioban játszotta hazai mérkőzéseit.
2012. december 30-án a Roma klub elnöke, James Pallotta bejelentette egy új stadion építését a római Tor di Valle negyedben. Az új stadion, a Stadio della Roma 52 500 néző befogadására alkalmas lesz. 2017. február 2-án a Lazio régió és Róma polgármestere elutasította az új stadion építésére vonatkozó javaslatot. Később azonban február 24-én jóváhagyták a stadion tervének módosításainak végső felülvizsgálatát követően. 2017 augusztusában a stadion újabb késéseket szenvedett, így a Roma kénytelen volt 2020-ig megújítani a Stadio Olimpicóval kötött bérleti szerződését. Jelenleg bizonytalan, hogy a stadion mikor nyílik meg újra.

A klub által használt stadionok listája
1927–1928 Motovelodromo Appio
1929–1940 Campo Testaccio
1940–1953 Stadio Nazionale del PNF
1953 – Stadio Olimpico (1989–1990 Stadio Flaminio az Olimpico felújítása miatt)

A Róma délkeleti részén, Trigoriában, a 3600-as kilométernél található sportközpontot 1977. július 22-én vásárolta meg a klub akkori elnöke, Gaetano Anzalone. 1979. július 23-án avatták fel Anzalone utolsó elnöki fellépéseként. A komplexum első bővítése 1984-ben esett át, amikor a klubot Dino Viola irányította, egy másikat pedig 1998-ban Franco Sensi elnöklete alatt. A center hivatalos neve Fulvio Bernardini di Trigoria, amely a klub ikonjáról, Fulvio Bernardiniről kapta a nevét. A központ arról is ismert, hogy az 1990-es olaszországi labdarúgó-világbajnokságon Argentína válogatottját fogadta.

Színek, jelvények és becenevek
A birodalmi lila roma színek aranysárga szegéllyel Róma hagyományos színeit képviselik, a Comune di Roma hivatalos pecsétje ugyanezeket a színeket tartalmazza. Az arany és a lila a római birodalmi méltóságot képviseli. A piros inghez általában fehér rövidnadrágot és fekete zoknit viselnek, de a különösen magas kulcsú meccseknél a rövidnadrág és a zokni színe megegyezik az otthoni inggel.

Magát a készletet eredetileg a Rome Football Club viselte; egyike annak a három klubnak, amelyek 1927-ben egyesültek és létrehozták a jelenlegi inkarnációt. Az általuk viselt színek miatt a romákat gyakran i giallorossi néven emlegetik, vagyis a sárgát és a pirosat. A Roma vendégkészlete hagyományosan fehér, a harmadik készlet időnként változtatja a színét.

A klub népszerű beceneve az "i lupi" ("a farkasok") – az állat a klub jelvényén mindig is szerepelt különböző formákban a történelmük során. A csapat címerét jelenleg a klub alapításakor használták. A nőstény farkast a két fiatal testvérrel, Romulusszal és Remusszal ábrázolja, Róma alapításának mítoszát illusztrálva, kétoldalas aranysárga gesztenyebarna pajzsra helyezve. A mítoszban, amelyből a klub becenevét és logóját kapta, az ikreket (Mars és Rhea Sylvia fiait) nagybátyjuk, Amulius dobja a Tiberis folyóba. Ezután egy nőstényfarkas megmentette az ikreket, és gondoskodott róluk. A két iker végül bosszút állt Amuliuson, mielőtt összevesztek – Romulus megölte Remust, és így a tiszteletére elnevezett új város, Róma királya lett.
Francesco Totti karrierje
Published:

Francesco Totti karrierje

Published: