Central square

Central square

місце: Чернівці, Україна
функція: міська площа
статус: конкурсний проєкт, 3-тє місце (2023)
команда: PSEL: Железнов Антон, Руцький Микита, Селешок Іван, Голосний Валерій
В колаборації з: Божко Антон, Денисенко Вадим, Харлампова Марина
Центральна площа Давні назви – площа ринок (Ringplatz), Головний Ринок (Haupt Markt Platz), в період приналежності міста до Румунії – площа З’єднання (Piaţa Unirii), у перші повоєнні роки (до 1949) – Червона площа.
Центральна площа в місті Чернівці.
Концепція.
Схема генерального плану.

Роль площі в місті.
Площа  - це один з найважливіших елементів міського дизайну і чудовий інструмент створення якісного оточення для громадських і комерційних будівель.
Команда проєкту мислить площі в двох вимірах, як території обрамлені будівлями, і як території, спроєктовані для того, щоб показати будівлі з найбільшою вигодою. Великі громадські композиції, такі як площа Святого Марка у Венеції, площа Святого Петра в Римі, є унікальними прикладами взаємозв'язку між простором, будівлями і куполом неба; вони вимагають емоційної та розумової реакції і, як такі, порівнюються з будь-якою іншою формою мистецтва.

Очищення/об’єднання.
Важливою місією простору є очищення, звільнення та об'єднання простору. Площа наче позбувається зайвого, того що втратило свою актуальність. Простір створює нову можливість отримати досвід чистого, відкритого, вільного. Поняття чистоти проходить через усі рівні : візуальний, пішохідний та матеріальний.

Публічний простір - це про сценарії, і ми як архітектори повинні їх акумулювати та підсилити, а часто віднайти заново. Ми створили можливості для проведення політичних мітингів, новорічних ярмарок, різноманітного вихідного дня, кіно просто неба, літературні читання і відпочинку гостей та мешканців міста та ще ряд сценаріїв, які можуть розгорнутися на площі.
Фрагмент генерального плану

Матеріальність є невід’ємною частиною архітектури та середовища громадських просторів. Дослідження міста на предмет матеріальності дав команді проєкту змогу виявити його характер у відчуттях: масивне, монолітне, темне, важке, фактурне, детальне. Принципово в мощенні ми використали два матеріали: бруківку та кам’яні плити-сляби. Бруківка характерна для історичного центру Чернівців. Та на противагу їй використані кам’яні плити, які маркують різницю масштабів та створюють нюансний контраст між трьома частинами площі. Важливо було отримати однорідну кольорову гаму матеріалів, яка з одного боку стане фоном для життя і водночас буде самодостатньою і характерною саме для площі Центральної.

Використання матеріалів локальних українських виробників було принциповим - це дасть змогу розвивати матеріальну айдентику, підтримувати бізнес та віднайти автентичне обличчя українських міст.

Просторовими та матеріальними акцентами нової Центральної є сходи на двох частинах площі - біля ратуші та пам'ятника Тарасу Шевченку. Вони дають нові можливості відпочинку та споглядання користувачам і водночас створюють просторове і матеріальне різноманіття.
Central square
Published: