Hanna Kaspiarovich's profile

Architectural and urban design

Koncepcja zagospodarowania terenu wzdłuż Dłubni w Krakowie. Fragment na zakończeniu Alei Róż w Nowej Hucie.

Opracowywany obszar położony jest na zakończeniu Alei Róż w Nowej Hucie, w mieście Kraków i ograniczony jest przez linie rzek: na południu - rzekę Młynówkę, na północy rzekę Dłubnię. Zachodnia granica założenia projektowego zatrzymuje się za działką z ruinami Młynu Lelitów, natomiast wschodnia za Stadionem Sportowym KS Wanda. Otoczenie projektowanego obszaru jest zróżnicowane pod względem funkcjonalnym i przyrodniczym. Zauważalny jest brak wyraźnej kompozycji przestrzeni (poza zabudową dzielnicy Nowa Huta), powiązania ze sobą poszczególnych terenów otaczających rozpatrywany obszar oraz miejsc integrujących okolicznych mieszkańców - brak przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych. Większość terenów zielonych jest zaniedbana, a miejsca, które mogłyby wzmocnić identyfikację mieszkańców z miejscem zamieszkania są opuszczone, albo/i zapuszczone.

Opis koncepcji projektowej 

Koncepcja projektowa była skupiona na wykazanych wcześniej problemach, jakie występowały na obszarze zakończenia Alei Róż w Nowej Hucie. Były to przede wszystkim niespójność funkcjonalna i stylistyczna pomiędzy terenami znajdującymi się na północ
i południe od ulicy Kocmyrzowskiej, bariera jaką stanowi ulica oraz bardzo zaniedbane tereny przy rzece Dłubnia. Pomysłem na rozwiązanie tych wszystkich problemów była idea powstania estakady, która odciążyłaby komunikacyjnie, funkcjonalnie i wizualnie obszar projektowy. Głównym założeniem projektowym jest połączenie ludzi z rzeką i przekształcenie przemysłowej przeszłości tego terenu w zieloną, dostępną dla całej społeczności przestrzeń.

Rozwiązania komunikacyjne

Aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców nowej Huty postanowiono ograniczyć ruch kołowy, który na nowo powstałym terenie mógłby generować duży hałas, zanieczyszczenia oraz niebezpiecznie sytuacje dla przyszłych użytkowników. Po wstępnej analizie uznano iż można swobodnie odciąć ulicę Kornela Makuszyńskiego od ulicy Kocmyrzowskiej, gdyż może ona być obsługiwana przy pomocy ulicy Kornela Makuszyńskiego podłączonego do ulicy Kocmyrzowskiej od wschodniej strony. Odcięciu uległa również ulica Melchiora Wańkowicza, mająca być później obsługiwana przy pomocy przedłużonej ulicy Stadionowej, gdzie zaplanowano dwa przystanki autobusowe, które dodatkowo będą służyć osobom chcącym korzystać ze stadionu ‘’Wanda’’. Na projektowanym terenie stworzono dodatkowe połączenie komunikacji kołowej o uspokojonym ruchu, skierowanym głównie dla użytkowników budynków mieszkalnych jednorodzinnych, jest to połączenie ulicy Nad Dłubnią z Hansa Christiana Andersena. Ze względu na odcięcie ruin Młyna Lelitów od ulicy Kocmyrzowskiej poprzez wzniesienie całej komunikacji, zaprojektowano przyłączenie drogi do ul. Nad Dłubnią od północnej strony ul. Kocmyrzowskiej oraz stworzenie ścieżek pieszo- rowerowych łączących młyn z pozostałymi projektowanymi atrakcjami. Przy ruinach przewidziano również naziemny parking samochodowy i rowerowy. Na środku estakady wprowadzono ruch tramwajowy, otoczony w miejscach występowania przystanków szerszym pasem przeznaczonym dla pieszych, schodów i wind. W miejscach oddzielających ruch tramwajowy od ruchu kołowego przewidziano niską zieleń, mającą na celu poprawę jakości powietrza. Odpowiedzią na duży ruch kołowy w projektowanym obszarze jest wprowadzenie na estakadzie dwupasmowych, dwukierunkowych pasów ruchu kołowego. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się hałasu i zanieczyszczeń generowanych przez komunikację boki estakady zostaną zabezpieczone poprzez nasadzenie niskich krzewów i zieleni płożącej, która będzie ‘’spływać’’ z estakady, tworząc efekt zielonego parawanu.
Nowe funkcje

Na projektowanym terenie znajduje się stadion ‘’Wanda’’, który jest jednym z najstarszych stadionów w Polsce, jednakże nie jest on już użytkowany tak jak kiedyś, dlatego planuje się go ‘’reaktywować’’. Jako iż stanowi on nie tylko dominantę w przestrzeni, ale również w rzucie, wyznacza oś, która przebiegnie kolejny obiekt o funkcji sportowej, zlokalizowany pod estakadą. Środkowa oś została zarysowana przez nowo projektowany pawilon znajdujący się na zachodnim boku stadionu i będzie on wspomagał jego funkcję. Planuje się w nim umieścić lokal gastronomiczny, sanitariaty oraz kasy biletowe. 
Nowo projektowany obiekt wyznacza oś, która pod estakadą będzie przecinać obiekt o funkcji kawiarni z małym kinem i tarasem, zlokalizowanym na rzece Dłubnia. W okolicy stadionu zaprojektowano plac o funkcji parkingu dla autokarów oraz miejscem na food trucki, które powstaną również po przeciwległej stronie ulicy Odmogile, naprzeciwko wejścia na stadion. Miejsce to będzie wyłożone płyta ażurową, po to, aby zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną. 
Na południowo- wschodnim boku ‘’Wandy’’ przewiduje się stworzenie placu który spełniałby funkcję miejsca na koncerty. W tym celu stworzono również pawilon z sanitariatami, umiejscowiony na połączeniu ścieżek wychodzących z placu koncertowego. Jeden z tych traktów pieszo- rowerowych będzie swobodnie przecinać rzekę Młynówkę i dochodzić do placu z food truckami, kontynuując swój bieg dalej wzdłuż rzeki, przechodząc później przez oś „kościół- mediateka i galeria”, dochodząc finalnie do ciągu pieszo- rowerowego biegnącego wzdłuż estakady.
 Oś przechodząca przez kościół i mediatekę zostaje połamana i w miejscu jej przesunięcia przewiduje się również dwa obiekty- jeden o funkcji handlowo- usługowej, drugi jako pawilon sanitarny. Przed nowo projektowanymi obiektami znajdującymi się pod estakadą wprowadzono formę przedpola, ze szpalerem drzew, która płynnie pod nią przechodzi i jest kontynuowana  od północnej strony drogą kołową i ciągiem pieszo- rowerowym do Młyna Lelitów, który planuje się zrewitalizować i otworzyć jako atrakcję.
Pod estakadą znajdować się będą trzy rodzaje przejść. Pierwsze z nich będzie połączeniem drogi Stadionowej z ulicą Nad Dłubinią, które będzie dodatkowo otoczone ciągiem pieszo- rowerowym. Drugi rodzaj będzie rodzajem przejścia ‘’zielonego’’, gdzie będzie płynąć rzeka Młynówka i Dłubnia, otoczone niską roślinnością, nie wymagające dużej ilości światła słonecznego. Ostatnim rodzajem będą przestrzenie przeznaczone na aktywny wypoczynek, gdzie przewiduje się miejsce do trenowania jazdy na rolkach i desce. W celu połącznia południowego z północnym obszarem nad rzeką Dłubnia wprowadzono ścieżki, które będą przecinały i biegły wzdłuż niej. Trakty finalnie będą dochodziły do placu, gdzie zaprojektowano dwa pawilony, jeden o funkcji gastronomiczno- handlowej, drugi jako kontynuacja funkcji galerii i mediateki. Jako że fragment północnego przekształcenia wchodzi w obszar, gdzie obecnie znajdują się tereny przemysłowe, zaprojektowano trakty łączące przekształcony obszar z ulicą Kornela Makuszyńskiego, co pozwoli na łatwiejsze wprowadzanie zmian w przyszłości, kiedy tereny będą mogły zostać oddane jako nowy, dodatkowy obszar pod park miejski. Ścieżki zaprojektowane w północnej części opracowania stanowią również łącznik pomiędzy terenami przemysłowymi i mieszkalnymi.
Została wprowadzona reprezentacyjna promenada pieszo – rowerowa z atrakcyjnym programem towarzyszącym wzdłuż Dłubni z obu stron, która zapewnia fizyczny i wizualny dostęp do rzeki, tworząc środowisko, w którym mieszkańcy i turyści mogą wchodzić w interakcje i promować zdrowy, aktywny styl życia, podziwiając widoki na panoramę miasta. Zaproponowane powiązania funkcjonalno- przestrzenne promenady wzdłuż rzeki z terenami sąsiadującymi, a w szczególności z tkanką miejską poprzez relacje widokowe oraz komunikacyjne.
 Zmieniona organizacja ruchu: w części pod estakadą i wzdłuż zabudowy jednorodzinnej, żeby wyprowadzić ludzi z dolnej części opracowanego obszaru. Ogólne zmieniona organizacja ruchu poprzez podniesienie drogi i wprowadzenie estakady.
W dolnej części projektowanego obszaru usytuowane są: toalety publiczne oraz pawilon gastronomiczny. Dla osób skłonnych do wandalizmu wprowadzono przejście graffiti, żeby uprzedzić zdegradowanie przestrzeni i nielegalnie ich umieszczane w strefie publicznej stało się legalne i było traktowane jako forma sztuki. Podkreślona unikatowość terenu, regionalizm, a w szczególności, ogromne walory przyrodnicze, poprzez oryginalne rozwiązania formy i detalu architektonicznego.
Architectural and urban design
Published:

Owner

Architectural and urban design

Published:

Creative Fields