• Add to Collection
  • About

    About

    cd and lp cover design for the band Guantanamo Party Program
    Published:
GUANTANAMO PARTY PROGRAM
LP CARAMBA records
CD CHAOS W MOJEJ GŁOWIE records
2013

 
Zespół odezwał się do mnie w sierpniu 2012. Pamiętali plakat, który zrobiłem w 2010 na ich koncert w Warszawie i zaproponowali mi zaprojektowanie okładki na nadchodzącą drugą płytę.
Muzyka Guantanamo Party Program jest na tyle poważna, że wiedziałem, iż oprawa graficzna musi być do niej  dostosowana. Nie chciałem jej "zmiękczać" przez ilustracje, odręczne rysunki.
SZKICE

Ułożone w kolejności:
front, rozłożony środek, tył, insert strona a i b.
DODATKOWE NIEWYKORZYSTANE POMYSŁY
Dużym problemem było dla mnie stworzenie znaku graficznego. Zespół nie chciał, żeby ich nazwę skracano do GPP, a stworzenie czegoś odpowiedniego z całej długiej nazwy okazało się bardziej kłopotliwe niż myślałem.
Ostatecznie zdecydowałem się na najprostsze - ręcznie pisane litery.
 
 
 
Projekt wybrany przez zespół opierał się na wykorzystaniu zdjęć z mojego rodzinnego archiwum. Głównym zdjęciem okładkowym została fotografia siostry mojej babci - fragment portretu rodzinnego z 1928 roku  (rozwinięcie tego zdjęcia jest w środku okładki). Zrobiło ono na mnie niesamowite wrażenie poprzez uchwyconą niemal mistyczną atmosferę pasującą jednocześnie do klimatu płyty GPP.
Chciałem w jakiś sposób przedłużyć opowieść o mojej rodzinie, dlatego zamiast klasycznego insertu zaproponowałem wydrukowanie tekstów na osobnych wkładkach. Na każdej wkładce jako tło znajduje się inna fotografia z różnych okresów życia cioci i rodziny. Fotografie są z okresu od lat dwudziestych do lat powojennych. Robione w różnych miejscach - od Suwałk po Jarocin i chyba nawet Tomsk.
Miały być tłem do raczej smutnej, powiedzialbym nawet refleksyjnej muzyki zespołu, ale też same w sobie tworzyć całość - jakiś ślad historii jednej z wielu milionów rodzin, ktorych musieli życ w chaosie XX wieku.
Żeby nie odrwacać uwagi od zdjęć, wszystkie teksty i wszystkie informacje są pisane odręcznie. Tak, żeby wszedzie były tylko 2 elementy: szare zdjęcia i białe litery.
Wydanie winylowe miało limitowaną do 70 egzemplarzy wersję z dodatkową, numerowaną okładką ze srebrnym nadrukiem.
W tej wersji wkładki z tekstami różniły się też delikatnie od wersji standardowej i wersji cd. Użyte zostały inne zdjęcia, tekst został inaczej rozmieszczony.
KOSZULKI

Projekty z założenia miały być jak najbardziej bliskie projektowi okładki. Chciałem jednak zaproponować coś innego, nie związanego z okładką - w razie gdyby ktoś bardzo chciał kupić koszulkę zespołu, a nie byłby zachwycony wszecheobecnymi zdjęciami.
Powstało kilka projektów - 3 pierwsze: odrzucone propozycje, 3 kolejne: wydrukowane koszulki.
ULOTKI PROMOCYJNE 
wersja digital i wersja drukowana