Share
Project Views
Appreciations
389
Followers
151
Following
881
Polish painter with a special interest in Sci-fi and surrealism.

Bartosz Gregorek was born on June 20, 1987 in Radom, Poland. From 2006 to 2011 he studied at the Faculty of Graphic Arts in the Academy of Fine Arts in Warsaw. In March 2012 he graduated with distinction from the Multimedia Artistic Creation Studio.… Read More
Polish painter with a special interest in Sci-fi and surrealism.

Bartosz Gregorek was born on June 20, 1987 in Radom, Poland. From 2006 to 2011 he studied at the Faculty of Graphic Arts in the Academy of Fine Arts in Warsaw. In March 2012 he graduated with distinction from the Multimedia Artistic Creation Studio. For three years (2010-2013) he worked as Nicolas Grospierre's assistant. He does painting and drawing.

"I was electrocuted when Bartek gave me a drawing of hissing snake with split tongue. It was the first page in his artbook; the series was called "evil". From time to time I glance at his sketchbooks and I can't resist the impression of them being materialized into a devil form, one similar to Bacon's painting.

In the austerity of these drawings you may find a profoundly disturbing suggestion that behind this well-cut, harmonized world, there is a devil waiting. It is not neurosis, it's more about a gut feeling that it should not look like this. Bartek exhibits something I wouldn't like to experience in the real world. I respect him for his tolerance to the stories told. He puts a burden on his shoulders by trifling with reality in which he in some sense reveals something genuinely perilous. Sometimes I am afraid of him, however, I find comfort since I know he is a skilled creator and as a creator he is responsible."

Michał Chojecki , Gablota Krytyki, 3rd December 2012.

-----

Malarz, ilustrator, twórca artbooków, szczególnie zainteresowany tematyką sci-fi i surrealizmem.

Bartosz Gregorek urodził się 20 czerwca 1987 roku w Radomiu. Od 2006 do 2011 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W marcu 2012 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w Multimedialnej Pracowni Kreacji Artystycznej. W latach 2010 - 2013 pracował jako asystent Nicolasa Grospierre'a. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

"Gdy poraził mnie prąd, Bartek podsunął mi rysunek syczącego węża z rozdwojonym jęzorem. Był to początek zeszytu z cyklu „zło”. Co jakiś czas rzucam okiem na te szkicowniki i nie mogę pozbyć się wrażenia materializacji diabła podobnie, jak to się ma z malarstwem Bacona. Jest w prostocie tych rysunków niezwykle niepokojąca sugestia, że za tym dobrze skrojonym, zharmonizowanym światem, stoi jakiś demon. Ale nie jest to neuroza, lecz przekonanie, że nie tak powinno to wyglądać. Bartek sugeruje coś, czego nie chciałbym doświadczyć w realnym świecie.
Cenię go za wytrzymałość na to, o czym opowiada. Bierze na siebie ciężar igrania z rzeczywistością, w której w pewnym sensie ujawnia się coś bardzo niebezpiecznego. Dlatego też czasami boję się go, chociaż otuchy dodaje mi, że jest sprawnym twórcą, że jako twórca jest odpowiedzialny."

Michał Chojecki, Gablota Krytyki, 3 grudnia 2012 Read Less
Member since: