Share
Project Views
Appreciations
221
Followers
50
Following
20
EN / CZ

My name i s Alena Kurfürstova, I live and work in Brno in the Czech Republic. I was studying Technology of Wood, Design of Furniture and Product Design, then Industrial Design at University of Fine Arts in Brno. I work as freelancer and I am teacher of graphic design at Art High School of Applied Arts and… Read More
EN / CZ

My name i s Alena Kurfürstova, I live and work in Brno in the Czech Republic. I was studying Technology of Wood, Design of Furniture and Product Design, then Industrial Design at University of Fine Arts in Brno. I work as freelancer and I am teacher of graphic design at Art High School of Applied Arts and Design in Brno. I love colours, interior design and graphic works. My big love is creating design for children. My design is simple, optimistic, feminine and try to fulfill it with everyday happiness, hope and love . * It is my style, my life, my everything, it is ME *.
-
Jmenuji se Alena Kurfürstová, žiji a pracuji v Brně, v České Republice.
Vystudovala jsem design nábytku, produktový design na středních školách, poté Fakultu výtvarných umění VUT- ateliér průmyslového designu, zde v Brně.
Svým stylem, jsem vždy tíhla k vizuálnímu umění - kreativitě vůbec.
Obohatily mě studijné stáže ve Francii a Portugalsku, na steném místě pak design workshop pro výrobu nábytku a solitérních designů. Spolupráce u filmu, grafická zkušenost s firmami a jednotlivci různých druhů a stylů byly základem, proto co dělám v dnešní době. Pracuji jako externí pedagog grafického designu v Brně, zároveň jsem grafička na "volné noze".
Tvořím, tak jak to cítím. Barvy, jednoduchost, čistota, někdy říznutá nadsázkou a humorem. Vrhám se do všech forem výtvarné a tvůrčí spolupráce a prostě ... mě to baví * Read Less
  • product designer
    Menina Design Group — Porto, Portugal
View Full Resume →
alenakurfurstova@centrum.cz
Member since: