absztrakt megjelenítés
A reprezentáció eltérő típusai közül az absztrakt ábrázolásban az építészeti vízió implicit jelleggel jelenik meg, mégis a kép immanens része az. Átértelmeződnek formák, anyagok, fényjelenségek, dimenziók és egy olyan képi reprezentáció alkotó-elemivé válnak, melyben a primér intenció az esztétikum és az érzet. A hangsúly a képen megjelenő vonalak, foltok és színek egymáshoz való viszonyán, áthatásukon és az ebből kialakuló ritmuson, arányokon, egyensúlyon, azaz a kompozíción van.
 
 
illusztratív megjelenítés
Az ábrázolás illusztratív típusú megközelítésében alapvetően a cél a verbális gondolat képi kifejtése, a szöveges tartalom vizuálisan attraktív formában történő gazdagítása, a figyelem felkeltése és az érdeklődés fenntartása. Manapság  nemcsak a művészi illusztráció, hanem a technikai illusztráció is túllépet az egyszerű szemléltetésen és ugyanolyan kreatív tetté vált, mint egy grafikai terv, de szem előtt tartva az eredeti célokat: egyszerűség, könnyű és gyors megértés, reprodukálhatóság.
 

"manuális" megjelenítés
A kézi rajz utánzására tett erőfeszítések eredményei mára a számítógépes alkalmazások alapfunkcióivá váltak, melyeket az analóg eszközök digitális változata egészít ki a még nagyobb siker érdekében. De a hagyományos kézi rajz összetettségét, sokrétegűségét és "véletlenszerűségét" az algoritmusok szabályain alapuló vonalrajzolás, tónusmegjelenítés nem érheti utol. A megoldás itt is az absztrahálás és kísérletezés, azaz az anyag és fény-árnyék elvont ábrázolása a tecnika kínálta "algorit-musok" többszöri, együttes alkalmazásával, amivel olyan képi komplexitás is elérhető, melyben benne rejlik a manualitás, de túlmutat a kézi megvalósíthatóságon létrehozva egy új entitást, a digitális manualitást.
 
 
homogenizált megjelenítés
Az építészeti terv téri és építészeti minőségeinek tanulmányozására alkalmas redukált megjelenítési forma. Elhagyva az anyagot, kifejezetten a forma plasztikussága, a forma kiemelése áll a középpontban, melyhez elengedhetetlen a geometria megfelelő részletezettségű és színvonalú kidolgozása, a fény természetének és terjedésének az ismerete és alkalmazása, valamint a nézőpont komponáló, hangsúlyozó megtalálása. Gyakran - a forma kiemelése érdekében - drótvázas vagy takartvonalas grafikai réteg "rakódik rá".
 
 
tranziens megjelenítés
Az építészeti ábrázolás mindig is az absztrakción, azaz a dolgok sematikus, egyszerűsített ábrázolásán keresztül jelenítette meg a valóságot. Az egy vonallal megrajzolt terv ennek az elvonatkoztatásnak egy magasabb szintjét képviseli, miközben a tervről készített fizikai makett mivel közelebb áll a valósághoz, elvonatkoztatási szintje alacsonyabb. Ha az absztrakció mértéke a repreprezentáció egyes elemein különböző mértékű, az eredmény egy tranziens (átmeneti) kép, mely alkalmas a terven ábrázolt gondolataink, ill. a valóság egyes elemeinek hangsúlyozására, kiemelésére.
 
 
makett jellegű megjelenítés
...lorem iprum dolor es
 
 
valósághű megjelenítés
Amikor látványterveink célja a fotórealizmus, azaz amikor a számítógép által generált kép valódi vizuális jelenségeket próbál meg szimulálni, akkor az első lépés a valóság alapos megfigyelése, mivel nemcsak esztétikai döntéséket kell hoznunk a tervek készítése során, hanem számos technikai problémára is választ kell adnunk. Ehhez empirikus ismereteink nem mindig nyújtanak kellő támpontot, szükség lehet referenciák gyűjtésére, kutatómunkára. Ugyanúgy tisztában kell lennünk a természeti jelenségek fizikájával, mint egy valódi kamera optikai karakterisztikájával vagy az emberi szem működésével. A számítógép ebben hatékony társ, melynek segítségével vázlatos gondolatainkról akár valósághű képet is tudunk alkotni.
 
 
fotóba illesztés
A nem valós idejű valósághű megjelenítés speciális esete a fotóbaillesztés, mivel a jelenet egy részét a valóságról készített kép vagy mozgókép adja. Nem számít melyik szoftvert használjuk, a valódi illeszkedés előállításának sikere az apró részletekben való elmerüléstől függ. A tökéletes képszintézishez elengedhetetlen a fények, anyagok és renderelési technikák professzionális ismerete, hiszen az interaktív grafikus felületeken megjelenő végeredmény csak így lehet olyan, mintha fényképezőgéppel készült volna.
KURZUS ISMERTETŐ
Published:

KURZUS ISMERTETŐ

A RAJZ8 Látványtervezés 3D (Pálóczi Tibor & Váli István Frigyes) kurzus tematikája, valamint a féléves feladatok ismertetése.

Published: