Abigel Riesz's profile

BME - KOMPLEX TERVEZÉS








KOMPLEX TERVEZÉS_I.-II.


év__________________________2010
típus________________________
hallgatói terv_m:1:50_kiviteli tervek
helyszín_____________________ Budapest, XII. kerület, Böszörményi út-Kiss János altábornagy utca sarok
funkció______________________'Civilház'
volumen_____________________~800 m2
beépítés
építészet____________________ Riesz Abigél
konzulensek
                  építészet____________ Hőnich Richárd DLA
                  épületszerkezet_______Pulai Sándor
                  tartószerkezet________Armúth Miklós
                  kivitel_______________Pém Attila
                  gépészet____________ Dr. Palócz Miklós
                  belsőépítészet________Varga Tamás DLA


 


TÉMA, TERVEZÉSI FELADAT


A tervezési feladat egy olyan „civilház”, mely létrejöttével segíti egy városrészi központ kialakulását; funkciója, elhelyezése, tömegformálása révén annak egy lényeges elemét alkotva.
A közösségi élet olyan formáinak kíván teret biztosítani, mint koncertek, előadások, filmvetítések, kiállítások, irodalmi rendezvények, kézműves és egyéb foglalkozások, torna, tánc, kávéházi találka, hírlap- és folyóirat olvasás, stb.







KONCEPCIÓ

Az elképzelés lényege szerint a ház tágabb és lazább értelemben épüljön bele környezete szövedékébe, de ugyanakkor képezzen – mintegy szobrászi megformálással – olyan nem hivalkodó, de meghatározó, önálló vizuális jelet, mely a funkcionális tartalomnak, a benne zajló történéseknek hangsúlyos és méltó megjelenést biztosít.
Az épület – közelsége okán – kikerülhetetlenül viszonylatba kerül a polgármesteri hivatal épületével. Tömege amazénál lényegesen kisebb, ezért olyan formai (és anyaghasználati) megoldásokat kell választani, hogy a szuverenitását meg tudja teremteni.
A rendelkezésre álló viszonylag szűk helyen kézenfekvő a részbeni földfelszín alatti funkcióelhelyezés.
Az épületnek az adott területen belüli elhelyezésénél nem csak a közeli szomszédságban lévő nagy tömegű házat kell figyelembe venni, de azt is, hogy az útkereszteződésből adódó kihívásoknak – négy meghatározó irányból történő rálátás, csomóponti jelleg vizuális szempontból is – jól feleljen meg. Ezen felül minél szervesebben kapcsolódjon a terepszint, az utca, a járda életéhez, a gyalogos közlekedéshez. Belső terei lazuljanak fel a külső tér felé áttörésekkel, átjárásokkal, átmeneti terekkel; sugalljon nyitottságot, ne pedig el- vagy bezárkózást.


keleti homlokzat
északi homlokzat
 nyugati homlokzat

 déli homlokzat

FUNKCIONÁLIS KIALAKÍTÁS

A szűk építéshely jobb hasznosítása érdekében egy felszín alatti szint lett tervezve az épülettömb alá, valamint – előbbinek a folytatásában – az épület mögötti tér alá. Ezen az alsó szinten koncertek, előadások rendezésére, filmvetítésre alkalmas terem kap helyet büfével, konyhával, raktárral, a kiszolgáló szociális résszel. Itt került elhelyezésre a gépészeti helyiséget. A szint közvetlenül a terepszintről, önállóan, elkülönítetten érhető el, de az épület felső szintjeivel lift köti össze.
A következő szinten – a földszinten – kávézó, folyóiratolvasó van a szükséges kiszolgáló helyiséggel. Ez a szint a Böszörményi út felőli, épület előtti alapszinttől 1,20 méterrel magasabban, a mögötte lévő terasszal-udvarral került azonos szintre. Főbejárata, megközelítése erről a kapcsolatról van (de lifttel elérhető a szemközti, utca felőli alapszintről is).
A harmadik (első emeleti) szinten közösségi terem kapott helyet a kiszolgáló vizesblokkal. Itt variábilis térmobilizációval kiállítások és a legkülönfélébb foglalkozások, kamarajellegű zenei és irodalmi programok valósíthatók meg. Megközelítése a földszintről, a hátsó teraszról-udvarról a szint utca felőli teraszára érkező külső lépcsőn, vagy lifttel lehetséges, mely az összes szintet érintően vertikálisan átjárhatóvá teszi az épületet – mozgáskorlátozottak részére is.
Erről az utca felőli teraszról lehet – megint csak külső lépcsőn – továbbmenni a tetőszintre, ahol iroda, vizesblokk, egy fedett-nyitott terasz és tetőterasz nyert elhelyezést. A tetőterasz alkalmas összejövetelek, nyáresti programok megvalósítására.
A külső tereplépcső alatt gyermek játszóház került kialakításra, vizuálisan zöld teraszrésszel összekötve.


pinceszinti alaprajz
félpinceszinti alaprajz

 földszinti alaprajz

 I. emeleti alaprajz

II. emeleti alaprajz

A-A metszet

 A-A metszet részletrajzok

B-B metszet


B-B metszet részletrajzok


C-C metszet

C-C metszet részletrajzok

D-D metszet


D-D metszet részletrajzok








VILÁGÍTÁS_BELSŐÉPÍTÉSZET











                      ANYAGHASZNÁLAT:

                             _padló: különleges felületkezelésű öntött beton
                             _álmennyezet: falig kifutó Barrisol fóliás álmennyezet_fehér
                             _falak: fehér műgyanta bevonattal
                             _válaszfalak: hátsó felén fehérre festett üveg
                             _kilátszó tartópillérek:nyers beton


 
 
 
 
 
 
 
 
 
BME - KOMPLEX TERVEZÉS
Published:

BME - KOMPLEX TERVEZÉS

KOMPLEX TERVEZÉS_BME_ÉPÍTÉSZ KAR

Published:

Creative Fields