Showcase & Discover Creative Work Sign Up For Free
Hiring Talent? Post a Job

Bēhance

FSO t-shirts

 • 312
 • 4
 • 0
 • FSO t-shirts
  Polish vintage cars
 • Warszawa - t-shirt / €25.00
 • Pierwszy polski samochód produkowany seryjnie po zakończeniu wojny. Produkcję rozpoczęto w listopadzie 1951r. Powstał na licencji radzieckiego GAZ-a M-20, znanego jako Pobieda. Początkowo Warszawa oznaczona jako M-20 była montowana z części dostarczonych przez ZSSR.
  W 1964r. rozpoczęto produkcję Warszawy z nadwoziem typu sedan. Modele zostały oznaczone jako 203 – z silnikiem górnozaworowym i 204 z silnikiem dolnozaworowym. W wyniku protestu Peugeota zmieniono oznaczenia na 223 i 224. Zaprojektowano odmiany: Pickup – produkowany seryjnie od 1959r., Furgon (1960), Kombi (1965). Powstały także wersje specjalne: TAXI, radiowóz, karetka.
  Produkcję zakończono w marcu 1973r.
 • Historia Poloneza rozpoczyna się we wrześniu 1974 r., kiedy to partyjni notable podpisali umowę z fabryką FIATA powierzającą Włochom skonstruowanie samochodu. W 1976 premier Jaroszewicz zaakceptował prototyp, a pierwszy samochód zszedł z taśmy produkcyjnej fabryki FSO w 1978. Nazwę wyłoniono podczas plebiscytu „Życia Warszawy”.
  Polonez był zbudowany na płycie podłogowej Fiata 125 p, musiał też spełniać normy emisji spalin i przejść testy zderzeniowe, ponieważ władze komunistyczne zamarzyły sobie, że ten samochód będzie też sprzedawany za żelazną kurtyną. Oczywiście brak nowych technologii w PRL sprawił, że Polonez od Fiata różnił się walorami jezdnymi w zasadzie niewiele, jednak dobre wyposażenie wnętrza działało na klientów (pojawiła się np. deska rozdzielcza z prawdziwego zdarzenia z obrotomierzem, podgrzewana szyba z tyłu z wycieraczką).
  Zwiększono przede wszystkim sztywność zawieszenia, co poprawiło bezpieczeństwo, ale zamiar montowania w nich nowoczesnych silników na licencji włoskiej nigdy nie został zrealizowany, a „poldki” zostały z przestarzałymi motorami od dużego fiata. Modernizacja silnika miała miejsce w 1980 r. Podniesiono moc i dołożono pięciostopniową skrzynie biegów. Rok wcześniej pojawiły się też z silnikami o mocy przekraczającej sto koni, jednak skierowane były do milicji i rządu.
  Polonez to w pierwszej fazie produkcyjnej tylko auto o bryle hatchback, jednak z czasem zaczął być produkowany w przeróżnych wariantach. Były Polonezy typu coupe, kombi, sedan, cztero- i dwudrzwiowy pickup, van, były też wersje rajdowe.
  Pierwsza seria Polonezów była produkowana do 1986 r. Przez polaków nazwane zostały borewiczami od nazwiska serialowego oficera MO, który właśnie w filmie jeździł polonezem. W czasach największego kryzysu gospodarczego lat osiemdziesiątych produkowano też polonezy praktycznie „gołe”, była to wersja „Popular”, która oferowała tylko to, co do jazdy najbardziej niezbędne.
  Kolejne polonezy były produkowane do 1991 r. i otrzymały do nazwy symbol MR. Zostały ulepszone silniki i dodano kilka dodatków. Pojawiła się na bokach z tyłu trójkątna szybka ułatwiająca widoczność, dzięki której ta seria otrzymała nazwę akwarium. Powiększono bagażnik, ulepszono lampy, poprawiono materiały na tapicerkę.
  Nowa era polonezów nastała w raz z upadkiem komunizmu, choć prace nad nową wersją auta trwały już od lat. Nowy polonez otrzymał nazwę Caro Plus. Auto miało nową deskę rozdzielczą, wspomaganie w standardzie. W 1997 r. FSO zostało przejęte przez koncern Daewoo. Produkcja zatrzymano w 2002 r., a egzemplarze z tej ostatniej serii mają opinię najgorszych, nazywane są przez niektórych samochodami ekologicznymi, bo po przejechaniu kilkuset kilometrów same się rozkładają.
  W latach osiemdziesiątych polonezowi jednak udało się zrobić karierę zagraniczną, ponieważ dzięki niskiej cenie i bogatemu wyposażeniu jak i dobrymi strefami zgniotu chętnie po niego sięgali nawet kierowcy Europy zachodniej.
 • FIAT 125
  Ten niezwykle popularny nad Wisłą samochód, potocznie zwany "dużym Fiatem" lub ze względu na kanciaste powierzchnie blach -"kanciakiem" czy "kredensem" po raz pierwszy zjechał z taśmy 28 listopada 1967 roku - tylko parę miesięcy później od turyńskiego modelu 125. Włoscy specjaliści uznali to za rekordowe tempo uruchomienia produkcji samochodu w historii swojej działalności licencyjnej. W połowie lat sześćdziesiątych w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) w Warszawie produkowano samochody Syrena 103 oraz Warszawa 203/204. Trwały też badania nad prototypami pojazdów, które w przyszłości miały zastąpić powyższe modele. Były to Syrena 110 i Warszawa 210. Mimo znacznego zaawansowania prac nad nowymi pojazdami polskie władze zdecydowały się jednak na zakup licencji na średniej klasy samochód osobowy. 22 grudnia 1965 roku podpisano umowę z koncernem FIAT. Była to pierwsza całościowa licencja zachodnia w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Tak też rozpoczęła się niezwykła historia produkcji Fiata 125 p na Żeraniu, która trwała aż do 1991 roku. Fiat 125p był samochodem na wskroś nowoczesnym jak na owe czasy, nieporównywalnie bardziej niż Syrena i Warszawa. Samochód był kompilacją dwóch samochodów włoskich: nowego Fiata 125, którego produkcję rozpoczęto zaledwie parę miesięcy wcześniej i starego 1300/1500, schodzącego właśnie z produkcji.22 grudnia 1965 roku podpisano umowę licencyjną z koncernem FIAT. Była to pierwsza licencja zachodnia w polskim, powojennym przemyśle motoryzacyjnym, na produkcję kompletnego samochodu. Produktem licencyjnym był Polski Fiat, opracowany przez firmę FIAT, specjalnie na potrzeby tejże umowy. Nadwozie oraz układ hamulcowy pochodziły, od właśnie wprowadzanego do produkcji we Włoszech, FIAT’a 125, natomiast zespół napędowy oraz elementy podwozia pochodziły z modelu FIAT 1300/1500, który nie był już wówczas produkowany. Przygotowanie fabryki do wyprodukowania testowej partii 75 sztuk trwało prawie dwa lata. Niezbędna była modernizacja Fabryki Samochodów Osobowych oraz szeregu zakładów kooperacyjnych. W roku 1968 roku rozpoczęto seryjna produkcję Polskiego Fiata 125p 1300 a rok później dołączył do niego Polski Fiat w wersji 1500. W roku 1969 rozpoczęto produkcję Polskich Fiatów z większym silnikiem 1500. Prędkość maksymalna wzrosła do ok. 150 km/h.
  W latach 80-tych próbowano też zaadoptować silnik Diesla, Volkswagena 1600, pochodzącego z Passata. Ośrodek Badawczo Rozwojowy Samochodów Osobowych po przeprowadzeniu serii testów, wydał pozytywną opinię, na temat możliwości montażu tej jednostki w PF 125p. Cena takiego auta wynosiła około 4500 tys. dolarów, co czyniło PF 125p diesel najtańszym samochodem z silnikiem wysokoprężnym w kraju. Był jednak mało dynamiczny. Jego moc maksymalna wyniosła zaledwie 40kW, jednak w ówczesnych warunkach gospodarczych najistotniejsze było zużycie paliwa, które sięgało ok. 7,5 litra, co było wartością zadowalającą.
  Po 1977 roku fiaty zaczęły tracić swój dawny urok, a egzemplarze wykonane po 1983 roku (MR83) były jedynie cieniem swoich poprzedników. Pogorszenie jakości było na tyle widoczne, że Fiat postanowił cofnąć licencję, nie chcąc dłużej opatrywać swoim logo 125p. W związku z tym na Żeraniu zaprzestano używać nazwy "Polski Fiat" zmieniając ją na FSO 1500 lub FSO 125p. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych podjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji "dużego Fiata". Ostatnie FSO 125 p (numer 1 445 700) zjechało z taśmy 28 czerwca 1991 roku.