v i e w P O I N T

Koncepcja projektu rewitalizacji opiera się na idei wyeksponowania walorów terenów dawnej cegielni w Rydułtowach. Szczególnie atrakcyjny krajobraz znajduje się po stronie północnej. Chcąc zwrócić na niego uwagę została wyznaczona oś główna, a na niej wieża widokowa, z której rozciąga się widok na cegielnię, hałda "Szarlota", będącą dominującym elementem krajobrazu miasta oraz tereny zielone- było to pierwszą fazą tworzenia koncepcji. Kolejnym etapem jest wydzielenie punktów na mapie opracowywanej działki. Wykorzystując zróżnicowanie wysokością terenu, wyznaczamy miejsca, z których widok na otaczający krajobraz jest najatrakcyjniejszy (widok zmienia się w zależności od miejsca i wysokości na jakiej aktualnie się znajdujemy). Wszystkie te punkty na mapie tworzą pewną siatkę, która stała się punktem odniesienia dla zagospodarowania terenu.
Cały opracowywany obszar podzielony jest na strefy o zróżnicowanej funkcji. Przestrzeń pierwsza- wejściowa z budynkiem dawnej cegielni i parkingiem, wprowadza do kolejnych stref; przestrzeń wypoczynku- ze zbiornikami wody i zielenią; teren sportu i rekreacji oraz serce terenu- przestrzeń koncentracji usług publicznych- targi.
Samo centrum terenu stanowi podtrzymywana przez ażurową konstrukcje, pochylająca się zielona platforma. Płaszczyzna wyrasta z naturalnego poziomu terenu i biegnie w górę w stronę punktu obserwacyjnego. Staje się przedłużeniem istniejącego terenu i zadaszeniem dla stref pod nią. W ten sposób tworzą się dwie niezależne od siebie przestrzenie: górna- na poziomie platformy, będąca obszarem przeznaczonym na targi, oraz dolna- wielofunkcyjna. Całość swoją naturalną formą i organicznym kształtem i wpisuje się w okolicę.
Budynek dawnej cegielni został zaadaptowany na nowe funkcje. Na parterze znaduje się część ogólnodostępna z toaletami i informacją dla odwiedzających cały teren  oraz część restauracyjna. Sala restauracyjna znajduje się w miejscu dawnej piecowni. Druga kondygnacja to przestrzeń wystawowa, a kolejna to antresola z kawiarnią. Poprzez pozostawienie starego układu we wnętrzu budynku, projekt podkreśla funkcję jaką pełnił budynek w czasach kiedy był użytkowany. Celem projektu jest stworzenie ważnego punktu na mapie miasta. Sprawienie, by teren dotąd nieużytkowany stał się miejscem czynnie uczestniczącym w życiu publicznym i kulturalnym lokalnej społeczności oraz turystów.
v i e w P O I N T
Published: