Nowa identyfikacja wizualna dla MZK Opole
To moja dyplomowa praca licencjacka polegająca na przeprojektowaniu (rebrandingu) identyfikacji wizualnej Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. W skład projektu weszło nowe logo, wraz z księgą znaku; projekt strony internetowej; a także – z racji charakteru usług wykonywanych przez MZK – szereg elementów stanowiących wizerunek autobusów: malatura, piktogramy i oznaczenia. 

Celem projektu była zmiana postrzegania komunikacji miejskiej przez mieszkańców. Wizerunek, to jeden 
z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy wybierzemy autobus jako środek lokomocji, czy nie. 
Obecnie na pojazdach miejskiego przewoźnika występuje kilka malatur stosowanych w zależności od typu taboru. Malatura zaprojektowana przeze mnie łączy w sobie kolory miasta oraz grafikę nawiązującą do logo, symbolizującą dynamikę 
i ruch.

Grupa docelowa, to wszyscy mieszkańcy miasta. Jednak ze względu na wieloletnie przyzwyczajenia do poruszania się samochodem osób w wieku produkcyjnym, branding marki nastawiony jest przede wszystkim na ludzi młodych, którzy nie mają jeszcze nawyku korzystania z komunikacji indywidualnej, a których można przekonać do codziennego 
korzystania z transportu publicznego.

MZK jest jedynym przewoźnikiem świadczącym usługi komunikacji miejskiej w Opolu. Dysponuje dziewięćdziesięcioma jeden autobusami oraz obsługuje osiemnaście linii dziennych i pięć nocnych (stan na marzec 2017 r.). Obecnie opolskie autobusy charakteryzują się niespójnością schematów malowania i stosowanych odcieni barw. Wpływa to negatywnie na przestrzeń publiczną oraz dobry wizerunek Miasta Opola jak i samego przewoźnika.
Logo
Logo MZK Opole zbudowane jest z sygnetu łączącego w  sobie wizerunek Wieży Piastowskiej oraz logotypu 
„MZK Opole”. Sygnet został stworzony z połączenia strzałki oraz z wizerunku opolskiej Wieży Piastowskiej znajdującej się w przestrzeni negatywowej. Bardzo ostry grot strzałki, skierowany w prawą stronę nadaje dynamiki oraz wskazuje kierunek rozwojowy. Wieża Piastowska natomiast jest elementem utożsamiającym znak graficzny z Opolem. Logotyp został złożony fontem Aller Bold. Logo powinno być pokazywane w czerni i bieli. W zależności od projektu dopuszczalne jest używanie logo w kolorach żółtym i niebieskim z zachowaniem czarnego logotypu. Możliwe jest również używanie samego sygnetu. 
Kolorystyka i elementy uzypełniające
Każda identyfikacja wizualna powinna mieć zestaw charakterystycznych barw, które budują jej wizerunek. W projekcie rebrandingu dla MZK pojawiły się kolory Miasta Opola, czyli żółty i niebieski, oraz kolory uzupełniające biały, szary oraz czarny.
Jako element ułatwiający rozpoznawanie logo wykorzystuje się grafikę, która została zaprojektowana z zachowaniem proporcji i kątów występujących w logo. Jest to grot strzały o różnej grubości, ale z zachowaniem kątu 71°
charakterystycznego dla najbardziej wysuniętego w prawo kątu sygnetu. Taka grafika powinna występować we wszystkich miejscach, które wpływają na branding marki.
Typografia
Malatura i wnętrze
Przy projektowaniu nowego wizerunku opolskich autobusów, brałem pod uwagę różne problemy. Chciałem, aby pojazdy jednoznacznie kojarzyły się z Opolem i wpisywały się w jego charakter, stąd kolory miejskiej flagi: żółty i niebieski. 
Ponadto, autobus, który często porusza się w bliskiej odległości od ludzi, musi być dobrze widoczny, dlatego też zdecydowałem się na kolor błękitny, który kontrastuje z szarościami miasta a nie występuje w naturze. Dodatkowym czynnikiem charakteryzującym nową malaturę oraz ułatwiającym rozpoznanie autobusu, jest kontrastująca z nadwoziem grafika, która niesie jasny przekaz, że autobus znajduje się w ruchu. 
Inną sprawą, którą uznałem za istotną, jest polakierowanie pod kolor nadwozia prawego lustra pojazdu. Jest to mocno wysunięty element, w kolorze czarnym — niebezpieczny, gdyż słabo widoczny. Kierowca autobusu, wjeżdżając w zatokę, może nieumyślnie uderzyć przechodnia, można temu zapobiec, wyróżniając kolorystycznie tę część pojazdu.
We wnętrzu znajduje się tapicerka w kolorach nowej identyfikacji, zbudowana została
dzięki powieleniu sygnetu.
Piktogramy
Bardzo ważnym nośnikiem informacji są piktogramy. To one w łatwo przyswajalny sposób informują o pewnych zakazach, nakazach, czy możliwościach. Niezbędne do projektu było zaprojektowanie następujących znaków, w kolejności: możliwość przewozu rowerów; możliwość przewozu wózków dziecięcych i inwalidzkich; ułatwienia dla osób starszych; pojazd klimatyzowany; hotspot; pojazd monitorowany; miejsce dla matki z dzieckiem; otwieranie drzwi przyciskiem
Pozostałe
W przypadku przewoźnika autobusowego, ważną rolę w postrzeganiu firmy odgrywają także sposoby dystrybucji biletów, czy metody odczytywania rozkładu jazdy. Można to robić tradycyjnie (na przystanku), bądź w sposób mobilny, elektroniczny.
Multimedia
W świecie zdominowanym przez urządzenia mobilne i elektronikę, każdy, kto chce przyciągnąć klientów, bądź mieć z nimi dobre relacje, powinien pomyśleć o jak najprostszej tego formie, a temu służą animacje multimedialne.  Można za ich pomocą się reklamować, a także przekazywać ważne informacje i ciekawostki. 
MZK Opole
Published: