Teren, na którym zaprojektowany został inkubator położony jest w centrum Zabrza. Zabrze jest miastem założonym na przemyśle kopalnianym i hutniczym, jednak od kilkunastu lat stawia ono w równie dużym stopniu na rozwój kulturalny. Powstały tam Dom Muzyki i Tańca, Teatr Nowy, Filharmonia a także Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii WST. Zaprojektowany obiekt ma poszerzać ofertę rozrywkowo-kulturalną będąc zarazem rozwinięciem zaplecza uczelnii. 

W związku z tym obiekt podzielony został na trzy strefy - ART+EDU, BIZ oraz tytułowy "+".

Pierwsza z nich pełni funkcję artystyczno-edukacyjną, zapewnia bowiem miejsce do pracy i twórczości studentom, uczniom i osobom zainteresowanym tematyką sztuki, teatru, scenografii i mediów. Składają się na nią aula wykładowa, green box (pomieszczenie do tworzenia wstępnych filmów, które potem poddaje się obróbce i efektom wizualnym i specjalnym), sale warsztatowe ukierunkowane na naukę różnych dziedzin sztuki i rzemiosła (pracownie mody i kostiumów teatralnych, scenografii, ciemnie fotograficzne) a także open space pozwalający na wspólną pracę artystów z różnych dziedzin. 

Strefa biznesowa daje projektantom możliwość wystawiania i sprzedaży swojej pracy. Składają się na nią salony, a w wyższej kondygnacji połączone z nimi pracownie, które pozwalają na scalenie produkcji i sprzedaży w jednym miejscu. Ponadto, w tej strefie znajduje się duża sala do pokazów mody i większych wydarzeń, wraz z zapleczem technicznym. 

Pod strefą "+" kryje się dodatkowy element- galeria znajdująca się w głównym hallu oraz kawiarnia. W galerii wystawiane są prace młodych artystów umożliwiając im zaprezentowanie swojej twórczości. Kawiarnia, znajdująca się na trzeciej kondygnacji, posiada również osobne wejście ze skarpy, do której przytknięty jest budynek. Ze skarpy można wejść również na dach budynku, który zagospodarowany został na taras pokryty zielenią. Z kawiarnii oraz jej tarasu użytkownicy mają dobry widok na ekran filmowy zawieszony na murze Huty Zabrze przylegającym do działki.

Budynek zaprojektowany został w konstrukcji hali stalowej, nawiązując do sąsiedniej Huty Zabrze, a także, aby uzyskać duże rozpiętości poszczególnych części budynku. Część edukacyjna została przeszklona i pokryta folią której pory zwiększają i zmniejszają się, dostosowując odpowiedni poziom nasłonecznienia we wnętrzu, a jednocześnie urozmaicającą elewację. 

Wokół budynku zaprojektowany został ogród będący przedłużeniem znajdującego się w pobliżu parku. Na tyłach budynku znajduje się również parking, ukryty pomiędzy drzewami.

Współautor: Dominika Patyk
Prowadzący: dr inż. arch. Anna Sulimowska-Ociepka
Rok: czerwiec 2016

A+B
Published:

A+B

inkubator artystyczno-biznesowy z funkcją edukacyjną, Zabrze

Published:

Creative Fields