Abigel Riesz's profile

BME - PÁLYÁZAT_ I. DÍJ

NEM ADOM FEL ALAPÍTVÁNY_LAKÓOTTHON-TERVPÁLYÁZAT_I. DÍJ


év _2011
típus _ötletpályázat
helyszín _Budapest, III. ker /Békásmegyer-Ófalu  /Ezüsthegy u. - Kőbánya u.
funkció _Passzívház lakóotthon sérültséggel élő emberek részére
volumen _
telekméret _1091 m2    
                    max.beépítés _40%      
                    tervezett beépítés _435,9 m2 
   
építészet _Gyökér András /Riesz Abigél










Találkozás, a határhelyzetek építészeti értelmezései



Az építészeti koncepció fontos része, hogy vizuális kapcsolatot teremtsünk az épület, a kert és a közterek között, illetve megadjuk a nyilvános és a privát helyiségek közötti összenyitás lehetőségét, ezzel találkozási tereket alkotva.

A mozgássérülteket itthon sokszor nem teljes értékű emberként kezelik, pedig csak mozgásukban korlátozottak. Az ő részükről fontos, hogy nyissanak a külvilág felé, mert csak így fogja a társadalom befogadni őket. Nem szabad bezárkózni egy mozgássérült világba, hiszen nincs is ilyen!

A földszinten több helyiség úgy került kialakításra, hogy külön-külön és együtt is használható legyen. A műhely lehet egy teljesen zárt szoba – amit csak a lakók használnak, és ahova nagy üvegfelületein keresztül be lehet látni az utcáról – vagy adott esetben, összenyitva az üzlettel, egy nagy térré tud alakulni. Ilyenkor az oda látogató betekinthet az alkotás folyamatába és kicsit a lakóotthon életébe is.

A helyszínt – a Békásmegyer-Ófalu kapujában lévő saroktelket – két városképi védettség alatt álló utca határolja. Az Ezüsthegy utca karakteres látványát egy nyeregtetős oromfalak alkotta beépítés adja. A két utca erős képe találkozik a tervezett épületben: az egyszerű, hagyományos elemek ritmizált sorolásának rendeli alá magát. A homlokzat is egyszerű, modulszerű nyílásokból építkezik.





Térkapcsolatok



Funkcionális alapelvek

- lakófunkciók koordinálása:
- lakóotthon egy szinten - privát funkció
- átmeneti otthon elkülönítve a lakóotthontól - privát funkció
- önálló családos lakóegység - privát funkció, utcakapcsolat
- vendégszobák
- közösségi tér:
- nappali, étkező - a lakók privát találkozási helye, ahova csak nekik van bejutásuk.

Kapcsolatteremtő funkciók

- üzlethelyiség / utca - nyitás a külvilágra
- üzlethelyiség / műhely - betekintés a sérültséggel élők világába
- műhely / épület előtti udvar - a lakók használják, de adott esetben össze lehet nyitni más publikus épületrészekkel. Ilyenkor a közönség belátást nyer a lakóházban élők mindennapjaiba.
- bemutatóterem - a passzívház működésének bemutatása
- irodák




Az emeletre kerültek a lakóotthon szobái – hagyományos és mozgássérült –, valamint a lakók által használt közösségi tér – nappali, étkező –, ami a két lakószárnyat köti össze. Ebben a déli tájolású hosszúkás térben úszik egy mag, ami a függőleges közlekedést biztosítja. Fontos volt, hogy ezt a legmegfelelőbb módon helyezzük el, minimalizálva ezzel a kihasználatlan tereket. A meglévő folyosókat különböző módon hasznosítjuk (például könyvespolc).


A földszintre került – a nyilvánosabb funkciók mellett – az átmeneti otthon és a családi lakóegység. A bemutatóterem, az üzlet, a műhely és az utcafronti kert térsorozatát több módon lehet használni. Elzárva a nyilvánosságtól, a műhely és a kert privát alkotóhelyként működik. Adott napszakokban pedig nyitni tud a látogatók felé, vendégül látva a kíváncsiskodókat, kapcsolatot teremtve a külvilággal. A pincében tárolók, tornaszobák, illetve stúdióként vagy próbateremként is kialakítható termek kaptak helyet.



Az épület vízszintes és függőleges közlekedése az akadálymentesítési előírásoknak megfelel. A padlószint megegyezik az utcaszinttel, az ajtók pedig mind küszöb nélkül kerülnek beépítésre. Az emeleten a keleti lakószárny tartalmazza a hagyományos szobákat, folyosójának bejárata közvetlenül a lépcső érkezésénél van. A nyugati szárnyban kaptak helyet a mozgássérült lakószobák, amik közvetlenül, folyosó nélkül kapcsolódnak a nappalihoz és a lifthez. Az összesen 3 vendégszobából 2 akadálymentes.

Az előírásokon felül fontos szempont volt a kényelmi akadálymentesítés is. Megpróbáltunk egy kerekesszékes személy fejével gondolkozni, és úgy megtervezni néhány elemet. A lakószobákban lévő nyílások hagyományos 90 cm magas parapetje meggátolná a mozgássérülteket, hogy az emeletről kilássanak az udvarra, így az épületben minden ablak leér a padlószintig.





Megvalósítás:



Az alapítvány olyan lakóotthont szeretne létrehozni, ahol a fenntartási költség rendkívül alacsony, lehetőség szerint nulla. Ezért cél a passzívház szintű kialakítás, melynek főbb szabályait figyelembe véve alakult ki az épület. A nyílászárók zöme déli tájolású, melyeket speciálisan kialakított árnyékolók védik. Ezek a téli napsugarakat beengedik, a nyáriakat megszűrik, csökkentve ezzel a téli fűtési és a nyári hűtési igényt. Emellett fontos szempont, hogy a kivitelezés is költséghatékony legyen, ezért alkalmazunk többek között közönséges falazóelemet, sávalapot, azonos méretű nyílászárókat.




Beépítési adatok:

Telekméret: 1091 m 2
Max. beépítés: 40 %
Tervezett beépítés: 435,9 m 2 = 39,9 % < 40 %
Max. építménymagasság: 6,5 m
Tervezett építménymagasság 6,5 m
Min. zöldfelület mértéke: 25 %
Zöldfelület mértéke: 39 % > 25 %


BME - PÁLYÁZAT_ I. DÍJ
Published:

BME - PÁLYÁZAT_ I. DÍJ

The plan of András Gyökér and Abigél Riesz won 1st prize in a competition announced for the design of a group home for the disabled A very impor Read More

Published: