Marta Malec's profile

Mediateka Uniwersytecka








MEDIATEKA UNIWERSYTECKA
Projekt wyróżniony do prezentacji na II konferencji Studenci PRz projektują Rzeszów w 2023 roku.

Projekt zakłada stworzenie budynku mediateki z funkcjami towarzyszącymi w postaci teatru i kawiarni. Lokalizacja została wybrana w strategicznej części miasta Rzeszów w bliskiej lokalizacji szkół, dworca autobusowego oraz galerii handlowej przy głównych arteriach komunikacyjnych. 

Przedmiot: PROJEKTOWANIE ARCHITEKTONICZNE - UŻYTECZNOŚĆ PUBLICZNA
Prowadząca: mgr inż. arch. Karolina Kozłowska
Rok 2022/2023


Koncepcja projektowanego obiektu opiera się na wcześniejszej analizie kontekstu architektonicznego. Zastosowane zostały elementy architektoniczne takie jak nadwieszenia, równe podziały, przeszklenia. Budynek w nawiązaniu do zespołu szkół znajdującego się obok jest w kolorystyce białej oraz ma 3 kondygnacje nadziemne. W nawiązaniu do budynku handlowego oraz urzędu zastosowany został stropodach. W okolicznej zabudowie dominują proste linie, ale pojawiają się również organiczne kształty. Projektowana zabudowa tarasowa nawiązuje do budynku handlowego, który ma różne wysokości dachów. Zastosowane przeszklenia oraz kolorystyka szkła również mają swoje odzwierciedlenie w okolicznych budynkach (Przegrody strukturalne z przyciemnianymi szybami oraz czystymi.).
             Projektowane zamierzenie jest budynkiem kultury składa się z części podziemnej w której zlokalizowany jest teatr oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe. 
            Część druga, nadziemna jest zaprojektowana na pomieszczenia  i blioteczne, administracji oraz usług w postaci małej kawiarni. Główne wejście do strefy bibliotecznej oraz usługowej znajduje się od strony wschodniej. Wejście do części teatralnej znajduje się w części południowo-zachodniej projektowanego budynku. 
            Każda cześć budynku posiada projektowane piony klatek schodowych ewakuacyjnych oraz piony sanitarne.
            Na parterze części bibliotecznej projektowane jest foyer, szatnia ogólnodostępna, poczekalnia, rejestracja, wypożyczalnia, wrzutnia oraz pomieszczenie zamknięte na zbiory woluminów. Pierwsze piętro przeznaczono jest częściowo pod administrację, cześć biurową biblioteki. Będą znajdować się tam pomieszczenia do katalogowania zbiorów. Reszta powierzchni piętra jest przeznaczona dla użytkowników indywidualnych oraz mniejszych grup, zaprojektowane są przestrzenie ze zbiorami woluminów, pomieszczenie ksero, pomieszczenia wydzielone akustycznie do nauki. Piętro 2 zaprojektowane jest jako przestrzeń otwarta dla spotkań autorskich, prezentacji oraz z miejscami do pracy z wydzielonymi stanowiskami możliwymi do wydzielenia lub łączenia poprzez ruchome ścianki lub tablice. Przestrzeń ta posiada wyjście na zielony taras i w porze letniej jakoś miejsce relaksu. Na tym pietrze zaprojektowana jest również sala konferencyjna / wielofunkcyjna z której możliwe jest wyjście na taras. 
            W części podziemnej będzie zlokalizowana recepcja, szatnie, pomieszczenia sanitarne, sala teatralna wraz z zapleczem dla aktorów oraz dla obsługi technicznej, pomieszczenie nagrań video. Podziemie w części składa się z dwóch kondygnacji. Poziom -0,5 jest przeznaczony pod pomieszczenia techniczne oraz magazynowe. 
Projektowany budynek od strony północnej i wschodniej ma proste ściany. Układ budynku jest tarasowy. Od strony południowo-zachodniej ściany są w kształcie organicznym. Kolorystyka elewacji jest w kolorze białym. Stolarka okienna i drzwiowa w kolorze ciemnym grafitowym. Elewacja z białymi lamelami oraz blachą perforowaną.
Mediateka Uniwersytecka
Published:

Owner

Mediateka Uniwersytecka

Published: