Jakub Kruk's profile

Kąpielisko morskie stogi

KĄPIELISKO MORSKIE STOGI
Idea projektu została zaczerpnięta bezpośrednio z kontekstu miejsca. Inspiracją do formy zabudowy jest pasm wydm znajdujący się na pograniczu terenu projektowego i plaży. Forma architektoniczna koresponduje z zachowanym, historycznym układem kompozycyjnym i jest przedłużeniem jego tarasowej formy. Zielone tarasy oprócz nawiązania do formy  wydm stanowią  punkty widokowe na Zatokę Gdańską oraz odpowiadają za retencję wód opadowych. Ogrody na dachach wkomponują się w pas zieleni poprzedzający pasm wydm i wypełniają lukę, która powstała w wyniku degradacji przestrzeni przez obecne zagospodarowanie. Zaproponowany układ zabudowy wpisuje się w istniejące założenie kompozycyjne, podkreślając tym samym główną oś, której zwieńczeniem jest sala taneczna. Stanowi ona centrum założenia, które poprzedza plac. Szklane, przesuwane panele pozwalają na zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku. Otwarcie oraz zamknięcie przesuwanych ścian umożliwia dostosowanie przestrzeni względem potrzeb oraz warunków atmosferycznych. Otwarcie z kolei tworzy relację pomiędzy salą taneczną a głównym placem. Użytkowy taras na dachu sali tanecznej jest również formą trybuny, która może być punktem widokowym na odbywające się na przedpolu ekspozycyjnym wydarzenia plenerowe. 
UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO
Praca nagrodzona za twórcze nawiązanie do sprawdzonych już osiągnięć, m.in. Emilio Ambasza (na świecie) i Marka Budzyńskiego (w Polsce), na terenach ciągle jeszcze niedocenianych i zaniedbanych, jakimi są plaże, wydmy i lasy Stogów.
Architektura z funkcją użytkową schowaną pod duże płachty wznoszącej się w kierunku zatoki zieleni trawników nie zakłóca wspaniałych widoków na morze. Wielkie ściany ze szkła od strony plaży wprowadzają ją niepostrzeżenie do środka, dając schronienie zarówno przed słońcem, wiatrem, jak i deszczem.
Sposób myślenia w kreowaniu nowej kubatury dla coraz częściej koniecznej zabudowy takich terenów, wart jest dalszego propagowania wśród projektantów i – przede wszystkim – inwestorów.
Sąd konkursowy: 
Maciej Jacaszek (Restudio Architektury), Mateusz Gzowski (Gzowski Architekci), Anita Żebrowska (Gdański Ośrodek Sportu),
Bazyli Domsta (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej), Marek Gawdzik (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) - przewodniczący,
Andrzej Kwieciński (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej).



Projekt był realizowany w zespole: Jakub Kruk, Damian Laskowski, Szymon Łydkowski
Kąpielisko morskie stogi
Published:

Kąpielisko morskie stogi

Published:

Creative Fields